Velký problém měl ruský pilot, kapitán Vladimir Sokolov. Při startu z letadlové lodi Admirál Kuzněcov se mu přihodila nepochopitelná věc. Nic netušící kapitán nasedl do svého Su-33 Flanker, dal plný plyn a už stoupal v přetížení 4G k obloze.
Nádherný pocit jako vždy – letět s nejlepším a nejvýkonnějším palubním letadlem, které bez problémů předčí i americké stíhačky. Najednou ucítil prudké škubnutí. „Co to?“ pomyslel si Vladimir. Letoun se začal naklánět na levou stranu, tak se ohlédl a polilo ho horko. Křídla, na která byl po celá léta zvyklý, najednou nebyla na svých místech. „Okamžitě mi došlo, že ti pitomci špatně připevnili křídla, jen je zaklapli a nedotáhli pojistky. Měl jsem z letadla raketu.“
Su-33 Flanker má totiž jako všechny palubní letouny skládací křídla. Když potřebuje sjet výtahem do hangáru, mechanici je sklopí a letadlo nezabere tolik místa. Jenže tentokrát byl palubní personál zřejmě s přípravou až moc rychle hotov.
„Nechápu, co to tu máme za mechaniky – pitomce. Oni si snad myslí, že je to lego! Nechal bych jim to celé zaplatit. V záchvatu zuřivosti jsem dokonce nemohl najít ovládání katapultu, abych se zachránil. Nakonec se mi to naštěstí povedlo, i když do čtyřmetrových vln se zpěněnými hřebeny jsem se moc netěšil,“ rozčiluje se ještě dnes Vladimir.
Sokolov patří mezi drsné chlapy, katapultáž a koupel v moři se záchrannou vestou mu zase tak moc nevadí. Jenže ztráta letadla Su-33 Flanker ho velmi mrzí. Tyto Suchoje jsou speciálně uzpůsobené právě pro letadlovou loď Admiral Kuzněcov, jelikož nepotřebují ke startu katapulty. Letovými vlastnostmi dokonce předčí většinu amerických strojů. Je proto zřejmé, že letouny se nevyrábí ve velkých sériích a jejich cena je velmi vysoká. „Další letadlo hned tak nedostanu! Jestli budu dočasně lítat s nějakou nákladní kraksnou, tak zařídím, aby místo letadel opravovali maximálně vyřazené trambusy.“
Sokolov startoval na cvičnou misi v Barentsově moři, kde bojová plavidla včetně raketového křižníku Petr Veliký trénovala cvičné operace. „Měl jsem chuť je všechny na místě postřílet, ale to moře mě trošku zchladilo (Barentsovo má asi 5 stupňů), navíc mě vylovili námořníci z Petra Velikého a ne z mojí letadlové lodi, takže ti bastardi byli daleko. Chvilku jsem kapitána přemlouval, ať po nich aspoň vystřelí pár Granitů (ruská protilodní střela s plochou dráhou letu – pozn. red.), ale on mi v klidu vysvětlil, že do vlastních pochopitelně střílet nebude.“
Je vidět, že temperament ruským pilotům nechybí, ale někdy jim chybí křídla. Buďme aspoň rádi, že námořnictvo přišlo jen o stroj a žádný nebohý mechanik nedostal kulku mezi oči od rozzuřeného pilota.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 1