Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
CheyTac M-200 / foto: Shutterstock

Zabijácké supermoderní zbraně I.

Válečnou mašinerii nemůže zastavit vůbec nic. I kdyby nebyly žádné pragmatické důvody pro rozpoutání války, lobby zbrojařských firem politikům vždycky nějakou tu záminku najde.

„Na oplátku“ vyvíjí stále modernější zbraně, díky nimž zabíjení ještě nikdy nebylo jednodušší.

TDI KRISS Super V XSMG Submachine Gun

magazin.cz
Na první pohled konvenčně vyhlížející puška s plně automatickým módem palby. I tak se dá na KRISS nahlížet. Ovšem teprve v boji se ukáží její přednosti. Především takřka vůbec „nekope“, švýcarský výrobce se soustředil na co největší omezení zpětného rázu. To je na současných bojištích, kde rozhodují vteřiny, obzvlášť důležité.

KRISS používá náboje kalibru .45 a dokáže jich vypustit neuvěřitelných 4500 za minutu. Tato zbraň se vojákům dostane do rukou již brzy, nachází se totiž v poslední fázi testování. Velkou předobjednávku učinila známá žoldnéřská firma Blackwater (působí například v Iráku).

CheyTac Intervention M-200 Long Range Rifle System

magazin.cz
Viděli jste film Sniper s Markem Wahlbergem v hlavní roli? Pokud ano, víte co je tahle zbraň zač. CheyTac Intervention M-200 se vyznačuje především tím, že dostřelí dále než jakákoliv jiná sniperka. I na vzdálenost 2285 m je stále precizní.

Nejde o samotný kvér, ale rovnou celý systém, který je koordinován speciálním počítačem. Ten bere v potaz aktuální směr i sílu větru, odpor, ale třeba i otáčení zeměkoule. Problém jí díky výbornému nočnímu módu nečiní ani střelba ve tmě. S CheyTac Intervention M-200 obvykle jeden výstřel znamená jednu smrt.

Možná překvapí, že tuto zbraň už nějakou dobu vesele využívají speciální jednotky turecké armády.

Active Denial System

magazin.cz
Tento kousek armádní výzbroje je jasnou reakcí na momentálně převažující guerillové vedení války. USA a jeho spojenci už jsou zkrátka tak vyspělí, že si v určité fázi nedokázali poradit s primitivnějšími jednotkami. Například obyčejnými mužíky pobíhajícími s RPGčky po bojišti a sestřelující vrtulníky.

Active Denial System se zaměřuje právě na rozptýlení takovýchto oddílů. Vysílá totiž elektromagnetické záření, které zahřívá molekuly vody na lidské kůži na teplotu, která je člověku rychle nepříjemná (slabě řečeno).

Nemělo by však docházet k trvalému fyzickému poškození, protivník způsobenou bolest ale zkrátka nevydrží, nebo se aspoň nebude moci soustředit na boj. Zatím se vedou diskuze, zda nejde o novodobý mučící prostředek, ale předpokládá se, že by Active Denial System mohl dojít využití již tento rok v Iráku.

CornerShot

magazin.cz
Tato vychytávka není vlastní zbraní, nýbrž podpůrným systémem, kterým se dá dovybavit takřka libovolná moderní puška. A v některých situacích je CornerShot k nezaplacení.

Zejména když voják potřebuje z nějakého důvodu vystřelit za roh, což obyčejným kvérem není zrovna jednoduché, resp. přinejmenším nepřesné. CornerShot to dokáže i bez potřeby krkolomně natáčet zbraň, a to díky speciální technologii využívající kamerového systému. Tuto pomůcku využívají speciální složky v patnácti zemích světa.

V druhém dílu tohoto článku se podíváme na další sofistikované smrtící nářadíčko.

Co na to říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 156