Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Snowboard / foto: shutterstock

Historie snowboardů: jaký byl pravěk prken?

U nás to ještě nemusí být tak patrné, ale na světových sjezdovkách se za posledních deset let výrazně změnily preference. Dlouhodobá nadvláda lyží je zlomena, do budoucna se dá očekávat stále více snowboardistů.

Těžko hledat dynamičtější zimní sport, který by na sebe navíc vázal vlastní subkulturu. Bude to znít jako klišé, ale snowboarding je jedním z velkých fenoménů moderního světa. Kdo nemá prkno a v návaznosti na něj i patřičné návyky, obstojí v málokteré partě.

Začátky byly krušné

magazin.cz
Začátky tohoto sportu však byly, jak už to tak bývá, úsměvné. Pomineme-li hledání prapředků několik tisíc let v minulosti podle nástěnných maleb v dnešním Švédsku a Rusku, dostaneme se až na počátek první světové války.

V roce 1914 absolvoval Toni Lenhardt alpskou projížďku na tzv. „monogliteru“, který dnešní snowboard připomíná asi tolik jako první letadlo současné Boeingy.

Válečná a poválečná léta pochopitelně přinesla jiné starosti než zvelebování podivného prkna, na kterém se dá sjíždět sníh. Až v roce 1929 si M.J. Burchett vyřízl širokou dřevěnou lyži, prádelní šňůrou k ní připevnil svá chodidla a s hurónským křikem se pustil ze svahu.

Přímý předchůdce: prkno pro děti
Burchett nejspíš nedopadl nejlépe, protože cesta ke třetímu milníku byla ještě delší než ta od prvního ke druhému. Roku 1965 spojil Sherman Poppen dvě lyže v jednu, na příď přivázal provázek, kterým se výtvor kormidloval a následně ho daroval své dcerce Wendy.

Nutno mu přiznat velkou odvahu, ale také prozíravost. Reakce přátel a vůbec všech svědků netradičních jízd byla veskrze kladná. To vedlo Poppena k patentování tzv. Snurferu o rok později. Veškerá práva pak skoupila kuželkářská společnost Brunswick, ale Poppen se na vývoji Snurferu nadále podílel. Od roku 1968 mimo jiné organizoval závody v této netradiční sportovní disciplíně.

magazin.cz
Léta páně 1972 si nového sportu povšiml opravdový fachman Jake Burton. Coby nadšený lyžař a surfař v jednom okamžitě rozpoznal jeho potenciál. Účastnil se celé řady závodů a přišel na to, že by se jezdilo mnohem lépe se zafixovanými nohami.

Burton tak přišel s konceptem prvního posuvného vázání. V roce 1977 zavedl sériovou výrobu vlastních prken, která by s přimhouřenýma očima snesla srovnání s dnešními snowboardy.

To už se ale výrobě prken začaly věnovat další podnikatelé a sportovci. Dmitrij Milovich ve spolupráci se surfařem Waynem Stovekinem přišli se základem v podobě laminátové desky, kterýžto nápad si nechali záhy patentovat. Milovich si založil firmu Winterstick a začal s produkcí dvou typů snowboardů. Jeden měl kulatý, druhý „vlaštovčí“ ocas.

Skateboardista Tom Sims ke snowboardové evoluci přispěl zavedením hliníkových hran a protiskluzovým povrchem z koberce. Chuck Barfood v roce 1978 vyrobil první snowboard ze sklolaminátu.

První velký boom
Počátkem osmdesátých let se na trhu etablovalo silné trio společností Burton, Sims a Winterstick. Všechny svorně zavedly do výroby prken lyžařskou technologii P-Tex. Zatímco Burton se orientoval na alpský styl, šel Sims cestou freestyle snowboardingu a Winterstick ovládl segment freeridu.

magazin.cz
Velké úspěchy nového sportu v Americe přiměly výrobce expandovat i do Evropy. Zdejší trh ovládla společnost HoogerBooger, která vyráběla závodní prkna s asymetrickou patou. Snowbordová škola na starém kontinentu se vůbec orientovala na alpský styl.

O rozvoj snowboardingu se hodně zasadil i Chris Sanders, který koupil firmu Snurfer a začal vyrábět snowboardy Avalanche. Již v roce 1982 mohl nabídnout tři druhy. Zásluhy na pevném plastovém vázání patří Jeffu Grellovi, který s ním vyrukoval v roce 1983.

Nadějnému rozvoji sportu házely klacky pod nohy americké pojišťovny, které ve snowboardingu viděly sebevražedný sport. V polovině osmdesátých let byla jízda na prkně povolena jen v 7% lyžařských středisek v USA. Ani evropští snowboardisté na tom nebyli jinak, a pokud dnes panuje nějaká averze lyžařů vůči prknařům, tenkrát byla nesrovnatelně silnější.

Překotný vývoj snowboardu zakončil roku 1987 Chuck Barfood výrobou double-kick prken se stejným tvarem špičky i paty. Byť stále dochází k dílčím variacím, základ zůstal dodnes stejný.

Vzhůru na ZOH!
Výbava by tedy byla, začalo se prodávat i snowboardové oblečení. Teď jen dostat nový sport do opravdu širokého povědomí. Největším milníkem v této snaze se stalo zařazení snowboardingu do repertoáru zimních olympijských her. V roce 1994 v norském Lilehammeru šlo zatím jen o ukázkovou disciplínu, o čtyři roky později se ale už závodilo na U-rampě i v obřím slalomu, a to jak mezi muži, tak ženami.

magazin.cz
U nás se první prkna začala objevovat na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Prakticky ve všech případech byly sestaveny svépomocí se zdrojem inspirace v pašovaných zahraničních časopisech.

Mezi průkopníky českého snowboardingu L.Váša, V. Rys, bratři Včelákové či I. Pelikán. Roku 1984 se uskutečnil první závod v Perninku v Krušných horách. O rok později se na stejném místě pořádalo mistrovství Československa.

Snowboarding se velice rychle stal jedním ze sportů, které v moderním světě udávají tón. Dokázal se popasovat s oblibou lyžování a v posledních letech ho dokonce nevybíravě vytlačuje ze světel pomyslných reflektorů. Jak daleko to ještě půjde? Snowboarding má rozhodně dostatek sil k dalšímu růstu!

Co máte raději? Lyže, snowboard, nebo sáně?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 165