Mít však rád palačinky ještě automaticky neznamená je umět připravit. Mnoho laiků má z jejich výroby docela obavy. Přitom se nejedná o nic složitého, když člověk ví, co a jak dělat.
Pánev je základ
Palačinky se smaží, a proto je dobré mít ve výbavě kvalitní pánev. Ta by měla být ideálně nepřilnavá, nicméně zvládnout se to dá i s klasickým povrchem.
Kdo si však v přípravě palačinek příliš nevěří, měl si raději domů pořídit pánev k tomu speciálně určenou. Jejich tvar se od standardních pánví trochu liší. Díky tomu je obracení palačinek daleko jednodušší než s běžným náčiním. Tyto pánve se dají pořídit za pěkných pár tisícovek, ovšem použitelné modely se dají sehnat i za pár stovek.
Zajímavou alternativou jsou pak takzvané palačinkovače. Tyto přístroje sice mívají průměr plochy pouze 20 cm, nicméně na druhou stranu se s palačinkovači pracuje ještě lépe než se specializovanými pánvičkami. A navíc není potřeba používat ani žádný olej.
Vhodné množství oleje
Olej ovšem není vhodné vynechat při smažení na pánvi, a to ať už speciální či klasické. Zde mnoho amatérských kuchařů dělá velkou chybu. Nechtějí, aby se tenké palačinkové těsto roztrhalo, a tak používají nepřiměřené množství oleje.
Centimetrová vrstva tuku stejně ničemu nepomůže, akorát znehodnotí výslednou chuť. Kouzlo spočívá v rozpálené pánvi, na kterou se nanáší jen velmi tenká vrstva oleje. Tu je vhodné aplikovat mašlovačkou, a sice po celém povrchu.
Pouze dobré suroviny
Všechny suroviny zmíněné v receptu by měly být samozřejmě co nejčerstvější. Určitě se nehodí používat prošlé či jinak znehodnocené potraviny. Mouka, vejce a mléko by rozhodně měly být maximálně čerstvé, jinak může hrozit i nevolnost.
K tomuto článku není otevřena diskuze