Rozdíly mezi muži a ženami
Muži se potí více než ženy. Tuto zvýšenou výrobu potu má na svědomí mužský hormon testosteron. A nejenže muži vypotí zhruba o 70 ml potu za hodinu více než něžné pohlaví, ale jejich pot má i intenzivnější odér, protože mají v podpaží větší počet bakterií. To je i důvodem pro to, že dámské a pánské antiperspiranty mají odlišná složení. Antiperspiranty se snaží zabraňovat produkci potu tím, že zužují potní žlázku, a přebytečná voda se tak vstřebává zpět do organismu a vylučuje se z těla jinou cestou. Naopak deodoranty tělesný pach jen překrývají.
Vaši vůni ovlivňují potraviny, které konzumujete
Pot je sám o sobě bez vůně. O nepříjemný zápach se postarají dva typy žláz, které pot produkují. Ekrinní žlázy se vyskytují po celém těle, ale naše čichové senzory je obvykle vůbec nezaznamenají. Naopak apokrinní žlázy začínající fungovat až během puberty a produkují pot obsahující bílkoviny a tuky. Jsou tedy domovem pro nejrůznější bakterie vyskytující se běžně na povrchu kůže, které se zde následně rozkládají. V tom důsledku vzniká právě onen nepříjemný tělesný pach. Ten může zvýraznit i vaše strava, zejména cibule, česnek, kari nebo ryby. Ale také nadměrná konzumace rajčat, alkoholu nebo kávy.
Pot nás může varovat před nemocemi
Nadměrné pocení je velice nepříjemné a běžně se s ním potýká zhruba 3 až 4 % světové populace. Ovšem zvýšená míra potivosti může být také příznakem nemoci. Odborně se tomu říká hyperhidróza a člověk může vypotit až pětinásobek toho, co zdraví jedinci. Příčin bývá více, od obezity či špatně fungující štítné žlázy přes hypoglykemii až po nádorová onemocnění a další těžké choroby. V některých případech se může jednat o nežádoucí vedlejší účinek některých druhů antidepresiv nebo nedostatku vitaminu D.
Zdroje:
Časopis Epocha 23/2019
Proč se potíme a jak je možné, že každý „voní“ jinak
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!