Myšlenka na to, že bychom jednou mohli přeložit, co si zvířata mezi sebou říkají, není nic nového. Díky moderním technologiím se ale tyto nápady přesouvají z pohádek do reality. Nezisková organizace Earth Species Project (ESP) chce pomocí umělé inteligence dekódovat řeč zvířat a dokázat tak, že i jiní živočichové než člověk jsou uvědomělé a uvažující bytosti.
Má to háček, vlastně dva
Problémem je, že různé druhy zvířat používají ke komunikaci také různé metody. Zatímco třeba primáti komunikují pomocí zvuků a obrazů, hmyz pomocí feromonů. A například psi používají ke komunikaci kromě zvuků také čich. Jiné druhy, třeba ptakopyskové, mezi sebou zase mohou komunikovat podle elektromagnetického pole. Množství dat, které musí výzkumníci získat, je tedy obrovské.
Dalším problémem je separace různých zdrojů zvuku ve volné přírodě, komunikační kanály nejrůznějších zvířat se často překrývají. I s tím si ale výzkumníci vědí rady a představili BioCPPNet, software, který je schopný jedinečný zvuk rozeznat a izolovat.
Výsledky už za tři roky
Aktuálním cílem ESP je proto shromáždit co nejvíce komunikačních výrazů od divokých i domestikovaných zvířat, které nahrávají do databáze spolu s komentářem biologů. Poté je pomocí modelů podobných těm, které používá ChatGPT, analyzují a rozluští jejich význam. Výhledy jsou optimistické, první výsledky by se mohly objevit do tří let. Cíle výzkumníků však dalece přesahují touhu porozumět, co nám chce říct náš pes nebo naše kočka. Dešifrování komunikace zvířat by mohla mít obrovský dopad na ochranu naší planety a druhů, které na ní žijí. Už brzy se tak možná dočkáme toho, že letadla budou před vzlétnutím varovat okolní ptactvo nebo že křižující parník požádá ryby o změnu jejich kurzu.
Zdroj:
Co si o vás myslí váš pes? Vyznejte se v psí komunikaci
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!