Je hypochondr skutečně nemocný?
Ano, je, ale ve valné většině případů pouze psychicky. Bez zjevného důvodu prožívá příznaky různých nemocí. Nutno dodat, že hypochondr si většinou příznaky nemoci nevymýšlí. On je skutečně prožívá, i když fakticky pouze ve své hlavě.
Simulant a hypochondr jsou dvě různá označení
Lékařská věda k hypochondrii nepřistupuje jako k simulování. Pacienti, kteří trpí hypochondrií, nepředstírají nemoc, aby se ,,ulili“ z práce nebo zbytečně zatěžovali zdravotnická zařízení, ale skutečně příznaky nemoci na sobě pozorují a důvodně se obávají, že jsou nemocní. Hypochondr dobrovolně podstupuje jedno vyšetření za druhým (mnohdy krajně nepříjemná vyšetření) a domáhá se toho, aby lékař potvrdil nemoc, kterou dle svého mínění trpí. Simulant oproti hypochondrovi simuluje a vymýšlí si onemocnění za jasným účelem.
Dá se hypochondrie léčit?
Léčit se dá, ale cesta k uzdravení není nikterak jednoduchá. Léčba může trvat třeba dva měsíce, ale i více jak rok. Pacienti užívají léky na potlačení úzkosti a podrobují se psychoterapii. Psychoterapeut se jim nesnaží vysvětlit, že si vymýšlejí, ale nastavit jejich myšlení tak, aby si dokázali připustit, že nemoc nemají, i když se tak cítí. Je to běh na dlouhou trať, ale léčba bývá v mnoha případech úspěšná.
Zdroj:
https://www.prozeny.cz/clanek/vysmivani-hypochondri-jsou-opravdu-nemocni-jak-se-leci-49166
Jak těžké je žít s hypochondrem?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!