Půst se v historii objevuje odnepaměti. Většinou byl součástí náboženských rituálů, a tak se na něj moderní věda dívala spíš skrz prsty. Vědci z Cambridge se ale rozhodli to změnit. Odebrali vzorky krve 21 dobrovolníků, kteří mezi dvěma velkými jídly drželi celodenní půst. A zjistili, že hladovění způsobilo v jejich těle nárůst hladiny lipidu známého jako kyselina arachidonová.
Půstem proti zánětům
Tato kyselina hraje v těle nezastupitelnou roli, mimo jiné krátkodobě snižuje záněty. Výsledky ještě nejsou úplné, ale zatím naznačují, že pravidelné hladovění by mohlo pomoci s chronickým zánětem, který spojujeme i s onemocněními jako Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Zároveň se zdá, že vysokokalorická strava naopak výskyt zánětů v těle zvyšuje.
Tělo se pročistí
O zdravotní prospěšnosti půstu se v poslední době mluví stále víc. Mimo jiné by měl člověk během čtyřiadvacetihodinového hladovění ztratit asi půl kilogramu nepotřebných látek a škodlivin, které se v těle hromadí. Půst ostatně ze stejného důvodu používají i zvířata. Nemocné zvíře přestane jíst, případně konzumuje jen trávu. Ta, která se ukládají k zimnímu spánku, si udělají tukové zásoby a následující měsíce hibernují.
Jak půst držet?
Pokud se rozhodnete půst držet, je vhodné obrátit se na někoho zkušeného, kdo vám poradí. Především, pokud se chcete postit několik dní. V takovém případě je žádoucí připravit se dva až tři dny předem, kdy budete konzumovat pouze ovoce a zeleninu. Během půstu samozřejmě není žádoucí vyhýbat se jakékoliv stravě. Povolené jsou kromě čajů a vody také zeleninové vývary a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Stejně tak opětovný přechod na normální potravu by měl být pomalý a plynulý.
Zdroje:
https://www.cpzp.cz/clanek/1355-0-Leceni-pustem.html
Půst snižuje záněty v těle a předchází Alzheimerově a Parkinsonově chorobě
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!