Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Skladování ovoce / foto: shutterstock

Zrušíme podle EU všechny sady a budeme dovážet jablka a hrušky z Jižní Ameriky?

Situace dost k nepochopení. Představitelé EU neustále prosazují Green Deal, jako ekologický vzor. Ale ono se to nějak nedaří, zvláště když použijeme selský rozum.

Pokud u nás nebudeme pěstovat ovoce jako jablka, hrušky, třešně či broskve, tak je musíme dovážet. A hrušky již dovážíme – např. z Jižní Ameriky, hlavně z Chile.

Neekologická spotřeba

Ani raději nechci vědět, kolik se spotřebuje nafty, než se ovoce doveze nákladním autem do přístavu, kolik nafty spotřebuje zaoceánská loď, kolik pohonných hmot spotřebují kamiony, které vezou ovoce z přístavů v Holandsku či Německu do ČR, a kolik nafty, když se ovoce rozváží z velkoskladů do prodejen.

Kolik kilometrů urazí ovoce, než se dostane na náš stůl?
Kolik kilometrů urazí ovoce, než se dostane na náš stůl? – Zdroj: Shutterstock.com

Na na Šumpersku se ruší sady

Ze 340 hektarů na nulu. Koncern Úsovsko kvůli ztrátovosti ruší obrovské plochy ovocných sadů. Společnost Úsovsko do roku 2028 kvůli ztrátovosti pěstování ovoce zruší na Šumpersku všechny své sady. Letos snížila jejich rozlohu z loňských 101 hektarů na 73,7 hektaru. V roce 2028 jejich plocha klesne na nulu. V roce 2014 společnost Úsovsko pěstovala jablka, hrušky a višně na bezmála 346 hektarech, v následujících letech jejích plochu začala kvůli nízkým farmářských cenám jablek snižovat.

Sad se vysadí a za 5 let pokácí

Zemědělec vysadí sad a dostane prvních 5 let dotaci, než stromy začnou plodit. Podmínky dotace jsou takové, že vlastníci nejsou povinni se o sady po uplynutí dotačního období starat. Mohou si pak s půdou dělat, cokoliv chtějí. Tato pravidla jsme ale převzali z Evropské unie a platí po celé Evropě. Po skončení pětiletého období totiž někteří majitelé pozemků začali stromy likvidovat, aniž počkali na první úrodu. Ministerstvo potvrdilo, že mezi příjemci je až deset procent těch, kteří sady založili účelově.

Uvidíme u nás ještě jablka na stromech?
Uvidíme u nás ještě jablka na stromech? – Zdroj: Shutterstock.com

Přísnější podmínky

Podmínky na  dotace jsou nyní již přísnější, ale daňové zatížení, byrokracie a řada jiných problémů způsobuje, že  pěstování ovoce již není ziskové. Přičemž sady jsou ekologicky přijatelnější než orná půda.  A to tím, jak pomáhají proti vodní či větrné erozi, výrobou kyslíku, či pohlcováním prachu a hluku.

Ale stále se nedaří příslušným ministerstvům těmto zemědělcům pomoci, aby sady nerušili a my měli dostatek levného tuzemského ovoce.

Otázka na závěr

Jablka, hrušky, či višně budeme dovážet ze Španělska, nebo raději z Nového Zélandu či Chile?



Zdroje:

https://hanacka.drbna.cz/zpravy/34021-za-340-hektaru-na-nulu-koncern-usovsko-kvuli-ztratovosti-rusi-obrovske-plochy-ovocnych-sadu.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=copy#dop_ab_variant=1451110&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

 

 

Zrušíme podle EU všechny sady a budeme dovážet jablka a hrušky z Jižní Ameriky?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!