Transplantace prasečích orgánů místo lidských, především srdce, jater a ledvin, už v minulosti proběhla, a to buď u klinicky mrtvých pacientů, nebo u pacientů, kde už neexistovala jiná možnost vyléčení.
Samotná transplantace byla povětšinou úspěšná, problémem bylo, že tělo nový orgán nepřijalo, případně se rozvinula infekce či došlo k souhře řady různých faktorů, které do několika týdnů vedly ke smrti příjemce. A tak se vědci soustředí na vytvoření geneticky modifikovaných vepřů, kteří by jednou mohli zachraňovat lidské životy.

Sterilní farma
Farma v Blue Ridge Moutnains v Appalačském pohoří v Americe není klasická prasečí farma, jakou známe u nás. Je to pravděpodobně nejčistší farma na světě. Nedostanete se sem bez důkladného umytí automobilu, převlečení do lékařského pláště a několikeré dezinfekce celého těla.
Prasata zde žijí ve zcela sterilních podmínkách. Vzduch zbavený veškerých kontaminantů, voda podléhající přísnějším hygienickým normám než ta určená pro lidi, dezinfikované jídlo. Vše jen proto, aby se předešlo nákaze jakoukoliv infekcí, která by mohla zhatit dárcovství orgánů.

Geneticky modifikovaná embrya
Jak ale vyřešit problém s odmítnutím? Vše začíná v laboratoři, kde vědci modifikují prasečí embrya tak, aby se zbavila genů, se kterými by lidský organismus mohl bojovat. Embrya se následně implantují do prasnic, která je odnosí. Cílem je taková kombinace genetických úprav, díky které příjemce nebude vůbec muset užívat imunosupresiva.
Než se přistoupí k experimentování na lidských subjektech, plánují vědci využít paviány. Výzkum bude možná trvat roky, pokud ale biotechnologové uspějí, prasata by mohla zachraňovat tisíce lidí ročně.
Zdroje:
Nejčistší prasata na světě žijí v Appalačském pohoří. Jednou možná zachrání tisíce lidí
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!