Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Úklid v bytě / foto: shutterstock

(Ne)toxická domácnost? Škodlivé látky najdeme i v podlaze

S toxickými látkami se setkáváme všude kolem nás. A ovlivňují nás víc, než bychom čekali. S mnohými z nich se přitom setkáme v bezpečí svých domovů.

Proklínaný plast

Největším rizikem jsou obecně plastové výrobky. Problém je především to, že přesného složení se člověk často nedopátrá. Výrobci nemusí obsah nebezpečných látek uvádět, případně o nich ani sám neví, a těch zakázaných je jen zlomek. Obsahovat mohou různá aditiva, změkčovadla i kovy, které se přidávají jako zpomalovač hoření. Nejhůř jsou na tom levné černé plasty, které často bývají recyklované.

Problém s plasty řeší celý svět
Problém s plasty řeší celý svět – Zdroj: Shutterstock.com

Pozor na podlahu

Toxická může být i podlahová krytina. Nejhůře je na tom PVC, obsahuje totiž nebezpečné ftaláty. Naopak nejméně závadné je masivní dřevo, dlažba nebo korek, případně přírodní marmoleum.

Vyměňte elektroniku

Problematická je také domácí elektronika. Vůbec nejhůře dopadají zařízení starší roku 2011, pro které ještě neplatí přísnější limity toxických látek. Pokud se jich nemůžete zbavit, alespoň je odstraňte z ložnice. Pozor zejména na tiskárny, pokud do nich nakupujete levné asijské tonery. Ty totiž obsahují karcinogenní látky ohrožující náš nervový systém.

Voní, ale tráví

Zkrášlujete a zútulňujete si domácnost vonnými svíčkami a osvěžovači vzduchu? Dost často tyto výrobky obsahují nebezpečné chemikálie, které se z nich uvolňují. Například naftalen, který se používá i k výrobě PVC nebo do přípravků proti šatním molům. Čtěte proto vždy složení výrobků.

Pozor na zrádné osvěžovače
Pozor na zrádné osvěžovače – Zdroj: Shutterstock.com

Toxické jsou i dětské hračky

Sahat po ověřených značkách s přísnou chemickou politikou se vyplatí i u dětských hraček, zejména těch plastových. I ty mohou totiž překvapivě obsahovat nebezpečné látky. Styk s pokožkou tak nebezpečný není, horší je to, pokud je dítě strká do pusy.

V neposlední řadě je vhodné vyměnit kosmetiku a klasické čisticí prostředky za ty ekologické. Dává to smysl, přicházíme s nimi neustále do přímého styku skrz pokožku a vdechujeme jejich výpary.

 

Zdroje:

https://www.ekonews.cz/jak-se-zbavit-jedu-v-domacnosti-vysavejte-vytirejte-a-spokojte-se-s-malem-vybaveni/

https://www.hobbykuk.cz/2023/02/01/predmety-v-byte-ktere-mohou-ohrozovat-vase-zdravi/

(Ne)toxická domácnost? Škodlivé látky najdeme i v podlaze

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!