Jak se projevuje počátek problémů se slinivkou?
Většina postižených trpí bolestmi břicha vyskytujícími se především v jeho horní polovině a vystřelující do zad. Jeden z průvodních projevů může být i zvracení či průjem a s tím spojený váhový úbytek a celková sešlost. Nepřehlédnete jistě ani plynatost a velmi časté nadýmání zejména po jídle. Poškozen je především metabolismus tuků, ve své silněji zapáchající stolici tedy můžete často objevit i nezpracované tukové kapénky. Extrémním vyústěním problémů se slinivkou může být rozvoj cukrovky.
Co může způsobit onemocnění slinivky?
Ať již chronický či akutní zánět slinivky břišní je vždy spojen s nezřízeným životním stylem a častou konzumací potravin a nápojů, které by se v našem jídelníčku měly objevovat zřídka. Mezi nejčastější viníky podráždění slinivky patří alkohol konzumovaný ve zvýšené míře, tučná a smažená jídla, kouření a nezřízený životní styl spojený s přejídáním a malým množstvím pohybu. Na vině bývá ale i chronický i akutní stres a choroby žlučníku.
Co dělat, aby slinivka nezlobila?
Základem je konzumace pokrmů a nápojů, které slinivku nedráždí. Jde především o ovoce a zeleninu a potraviny neobsahující tuky. K pití nejlépe zeleninové šťávy, ovocné džusy či bylinkové čaje. Někteří dietologové dokonce doporučují sníst před každým jídlem malý kousek syrové zeleniny, například mrkve či papriky. V případě akutního záchvatu se pak doporučuje hospitalizace v nemocnici spojená s nitrožilní výživou, která umožní postižené slinivce rychlou regeneraci bez neustálého zatěžování. Onemocnění slinivky břišní není dobré podceňovat, protože i sebemenší narušení její funkce může v konečném důsledku končit smrtí.
Pokud trpíte po každém jídle nadýmáním a plynatostí, možná bije na poplach vaše slinivka
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!