Jaké důležité látky pampeliška obsahuje?
Jde o cennou léčivku, která pomáhá léčit nemoci jater a žlučníku. Pro léčivé účinky se nejčastěji užívá kořene, zužitkovat se však dá i květ a listy. Kořen je prostoupen známou mléčnou lepivou tekutinou (latex). V jeho složení najdeme hořčiny (např. lactopycrin, taraxacin a taraxasterin), třísloviny, fytonocidy, inulin, cholin, steroly, pryskyřici, silice, bílkoviny a minerální látky (měď, mangan a draslík). Jejich chuť je mírně nahořklá a zcela bez zápachu. Zanechává tmavé skvrny na kůži. Listy obsahují vitamín A, B, C, D a betakaroten, dále minerály jako křemík, draslík a vápník.
Co vše pampeliška léčí?
Pampeliška nebo-li smetánka podporuje funkci močové a trávicí soustavy, přispívá k činnosti žaludku a jater, působí jako prebiotikum, řadí se mezi antioxidanty a napomáhá vylučování toxických látek. Této květince se však připisuje ještě spousta dalších pozitiv. Odstraňuje prý lišeje, ekzémy, vyrážky, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při dně a revmatismu, vyvolává menstruaci, pomáhá při zácpě, působí močopudně a potopudně, je vhodná pro diabetiky.
Jak lze pampelišku využít?
Kořen se sbírá před rozkvětem rostliny, tedy v březnu až dubnu, listy od dubna do září. Listy pampelišky obsahují značné množství železa. Mladé lístky můžeme použít do salátů či do smoothie nebo si z listů připravíme pročišťovací kůru. Nedoporučuje se však těhotným ženám. Podobně jako z bazalky lze z listů vyrobit pesto. Z květů si vyrobíme sirup či med. Zajímavostí je, že očištěné kořeny se mohou upéct, rozemlít a připravit z nich nápoj nahrazující kávu. Neobsahuje samozřejmě kofein, ale zbavuje nás únavy a revitalizuje tělo.
Pampeliška tedy není jen zářivá, žlutá, luční květinka, ze které si uvijete věnce, ale především zásobárna důležitých prvků pro naše tělo.
Pampeliška je sluncem našeho zdraví
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!