Kombucha, přírodně perlivý nápoj vzniklý kvašením, je velice prospěšný. Obsahuje velké množství probiotik, která mají velice příznivý vliv na střevní mikroflóru, podporuje zdravé trávení a celkově posiluje imunitu. Dnes již tento nápoj seženete například i v kavárnách a v obchodech se zdravou výživou. Pokud si však kombuchu vyrobíte doma, můžete si ji přesně vyladit podle své chuti a také si ohlídat množství cukru, který je zde nutný jako potrava pro kvasinky.
Kombucha pro děti i pro dospělé
Sklenice kombuchy se doporučuje konzumovat každé ráno na lačný žaludek, během dne si pak můžete nápoj dopřávat po každém jídle. Lze ji pít jak vychlazenou, tak ohřátou, a kombuchu můžete nabídnout také dětem, jelikož obsah alkoholu v nápoji je minimální.
Návod na výrobu domácí kombuchy
K výrobě kombuchy vám postačí pouhé 3 ingredience. Základem je mateční houba kombucha, 270 g cukru a 5 lžiček černého nebo zeleného čaje. Mateční houba je směsicí kvasinek, lišejníku a bakteriálních kultur. Seženete ji na e-shopech i v obchodech se zdravou výživou a vydrží vám přibližně na 5 várek domácí kombuchy. V průběhu kvašení začne postupně vznikat nová rostoucí houba, která může srůst s houbou původní, nebo zůstanou houby oddělené.
Příprava procesu kvašení vám zabere přibližně půl hodiny, ale je třeba počítat s tím, že se nápoj musí ještě asi 6–8 dní louhovat. Kromě zmíněných ingrediencí budete potřebovat vhodnou sklenici na kvašení o objemu alespoň 3 liry, jemné sítko, papírové utěrky, ubrousek a gumičky.
Postup výroby domácí kombuchy
- Sypaný čaj přelijte horkou vodou a nechte 15–20 minut louhovat, přitom do něj vsypte cukr a dokonale ho promíchejte, než se zcela rozpustí.
- Sklenici na kvašení několikrát prolijte horkou vodou, aby byla dokonale čistá.
- Oslazený čaj přeceďte přes sítko až k hrdlu sklenice.
- Sklenici zakryjte papírovým ubrouskem a zajistěte gumičkou, ať se dovnitř nedostane žádná nečistota.
- Vyčkejte, až tekutina vychladne na pokojovou teplotu.
- Poté přistupte k naočkování čaje. Můžete buď přilít 300 ml čaje z předešlé várky, nebo stejné množství tekutiny, ve které jste koupili mateční houbu. Na hladinu nápoje, který nyní dosahuje přibližně 3 cm pod okraj, položte houbu vrchem nahoru. Houba většinou plave po hladině, může však spadnout i ke dnu.
- Hrdlo sklenice opět přikryjte tenkým ubrouskem a zajistěte gumičkou.
- Proces kvašení probíhá asi týden. Po pár dnech se v nápoji začnou tvořit bublinky. Kvasinky postupně spotřebovávají cukr, a jakmile jej spotřebují všechen, nápoj přestane perlit. Přibližně po dvou týdnech se z kombuchy stává ocet, proto je důležité nápoj průběžně ochutnávat a začít konzumovat ve chvíli, kdy bude nejvíce vyhovovat vaší chuti.
- Když je kombucha hotová, houby ze sklenice vyndejte, omyjete je od kalu a pro další použití je ponořte do naočkovaného čaje.
- Kombuchu uchovávejte při pokojové teplotě ve tmavé místnosti.
Zdroj:
https://tchiboblog.cz/recept-na-kombuchu/
Kvašená limonáda kombucha a její snadná domácí příprava
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!