Čarodějnická líska
Žlutými květy obsypané větve můžete znát jako vilín měkký. U nás kvete od ledna do března a na léčbu se dají využívat jak jeho květy a listy, tak kůra. Říká se, že s jeho pomocí kdysi čarodějnice hledaly poklady. Proto ho můžete znát i pod označením čarodějnická líska. Především kůra a listy vilínu obsahují třísloviny a flavonoidy, které patří mezi nejúčinnější prostředky k léčení různých ran a neduhů.
S čím si vilín poradí
Z vilínu můžete vyrobit mast, tinkturu, odvar, tonikum i pleťovou vodu. Pomáhá zmírňovat otoky, léčí hemoroidy, křečové žíly i odřeniny. Chválí si ho i lidé s kožními problémy, protože léčí a zmírňuje svědění kůže. Vilín ale působí i proti virům, plísním a bakteriím. V kosmetice je oblíben pro zpomalení stárnutí pokožky. Pomůže vám také zastavit krvácení a vyléčí zánět ústní dutiny, hrtanu nebo dásní.
Odvar z vilínu
Odvar z vilínu je nejjednodušším způsobem, jak z něj získat účinného pomocníka na různé neduhy. Stačí dát lžíci drcené kůry do čtvrt litru vody a cca 5 až 10 minut vařit. Poté necháte odvar ještě 8 minut louhovat, než ho scedíte. Můžete jej využívat jako obklad na otoky nebo jako kloktadlo.
Pleťová voda z vilínu
Pokud bojujete se suchou či problematickou pletí, pomůže vám pleťová voda z vilínu. Použijte hrst čerstvých či nasušených listů vilínu, nasekejte je a nechte macerovat v půlce hrnku jablečného octa. To trvá cca 2 až 3 týdny při pokojové teplotě. Následně smícháme směs se dvěma hrnky minerální vody a lžičkou glycerinu. Můžete vodu ovonět éterickým olejem. U suché pleti se doporučuje kromě listů přidat i trochu nasekaných květů.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%ADn_m%C4%9Bkk%C3%BD
Vilín - žlutý zázrak na kosmetické i zdravotní neduhy
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!