Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Alzheimerova choroba / foto: shutterstock

Evropská komise schválila lék proti Alzheimerově chorobě. Dostane ho ale jen málo pacientů

Pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou svitla jiskřička naděje. Evropská komise schválila lék Lecanemab, který se zaměřuje na základní mechanismy onemocnění. Vhodný ale bude jen pro někoho.

Revoluce v léčbě

Lék je určen především pro pacienty v raném stádiu nemoci, u kterých může průběh zpomalit. Vůbec poprvé ale nejde o léčbu, která by se zaměřovala jen na příznaky nemoci, naopak působí na takzvané amyloidy, tedy bílkoviny, které se při chorobných stavech ukládají v mezibuněčném prostoru. Tam způsobují odumírání mozkových buněk a zmenšování mozku. Právě jejich odbourání průběh nemoci zpomalí.

Studie posuzovaly především změny kognitivních a funkcionálních příznaků v horizontu 18 měsíců. U pacientů užívajících lék došlo ke zpomalení rozvoje demence. I když tedy přípravek nemůže Alzheimerovu chorobu vyléčit, může u pacientů oddálit postup nemoci.

Léčba je zaměřena na oddálení choroby
Léčba je zaměřena na oddálení choroby – Zdroj: Shutterstock.com

Vhodný jen pro někoho

Přípravek, který má být během několika měsíců k dispozici, byl schválený k léčbě lehkého omezení kognitivních funkcí nebo lehké demence v raném stádiu Alzeheimerovy nemoci. Je to proto, že odstranění amyloidového plaku není účinné, pokud už na mozku vznikly nevratné škody.

Má to ještě jeden háček, pacienti, kteří budou lék užívat, musí mít buď jednu nebo žádnou kopii genu ApoE4 pro apolipoprotein E, který se vyskytuje v mozkové tkání. V opačném případě hrozí zvýšené riziko vedlejších účinků, jako je krvácení do mozku nebo otoky mozku. Lék se tak dostane jen k malému počtu pacientů. V Německu by mohlo jít o zhruba 20 tisíc lidí z 1,2 milionu, kteří nemocí trpí.

Lék se podává pomocí infuze každé dva týdny, přičemž jedna aplikace trvá asi hodinu. Přípravek byl už v roce 2023 schválen v USA a Velké Británii, kde ho ovšem pro nízkou účinnost a vysoké náklady nehradí zdravotní pojišťovny. Naopak v Austrálii se úřady rozhodly ho neschválit.

 

Zdroje: 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-evropska-komise-poprve-schvalila-lek-proti-alzheimerove-chorobe-274362

https://www.echo24.cz/a/HpaeA/zpravy-svet-evropska-komise-schvalila-novy-lek-proti-alzheimeru

Evropská komise schválila lék proti Alzheimerově chorobě. Dostane ho ale jen málo pacientů

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!