Orientovat se v různých možnostech zhodnocení peněz není úplně jednoduché. Jinak volí ti, kdo nemají rádi riziko a dávají přednost jistému, byť menšímu zhodnocení a jinak lidé, kterým trocha adrenalinu a nejistoty dělá dobře a chtějí produkt s lepším zhodnocením.
1. Spořicí účty se hodí pro krátkodobou rezervu
Spořicí účty patří stále k nejoblíbenějším možnostem spoření, i když tento způsob šetření není ani zdaleka nejideálnější. Určitě je vhodné nějaký mít a využívat jej pro krátkodobou rezervu, kdy máte kdykoliv peníze k dispozici. Kvůli nízké úrokové sazbě ale rozhodně nečekejte velké zhodnocení. V současnosti se pohybuje kolem 1 %.
Výhody
- Rychlý přístup k penězům
- Nebývá zpoplatněn
- Ideální pro krátkodobou rezervu
Nevýhody
- Malé zhodnocení
- Úrokové sazby ovlivněny výší vložené částky
2. Termínované vklady jako dlouhodobá možnost spoření
Nejsou ani zdaleka tak oblíbené, přitom nabízí určitě lepší zhodnocení než spořicí účty. Překážkou je možná to, že nemáte k penězům přístup kdykoliv chcete. Přesto tam omezení netrvá tak dlouho. Termínované vklady se dají sjednat na pár měsíců až po několik let. Existují tři druhy: krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Po dobu vložení nemůžete peníze vybírat. Pokud byste přesto chtěli, čeká vás sankční poplatek.
Výhody
- Zřízení a vedení je obvykle zdarma
- Správa vkladu vás nijak nezatíží
- Veškeré vklady jsou pojištěny ze zákona
- Úrokové sazby ovlivňuje doba uložení peněz
Nevýhody
- Omezená výše vkladu
- Za předčasný výběr zaplatíte sankční poplatky
3. Stavební spoření patří stále mezi nejoblíbenější
Stavební spoření se taktéž řadí mezi konzervativní možnosti. Aktuální zhodnocení se pohybuje kolem 3,5 %, ale především díky státní podpoře, která je 10 % z roční úložky (maximálně 2000 Kč ročně). Peníze lze na „stavebko“ zasílat měsíčně či ročně a po dvou letech můžete požádat o výhodný úvěr. Sjednává se na šest let. Pokud chcete vybrat peníze dříve, přijdete o státní podporu. Likvidita peněz zde tedy není úplně ideální.
Výhody
- Státní příspěvky
- Finance vkládáte měsíčně i ročně
- Výhodný úvěr ze stavebního spoření
Nevýhody
- Jste vázáni na 6 let
- Během spoření nelze s penězi disponovat
- Delší výpovědní doba
4. Když chcete jistotu, zkuste státní dluhopisy
Zajímavou alternativou ke spořicím účtům a termínovaným vkladům jsou státní spořicí dluhopisy. Je to bezpečné, máte garantovaný výnos a záruku splacení. Dělí se na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Například Reinvestiční státní dluhopis se splatností šest let nabízí výnos 2,25 procenta ročně. Pokud vložíte deset tisíc korun, za šest let vyděláte asi tisíc korun. Musíte totiž počítat ještě s 15 % daní.
Výhody
- Bezpečné spoření
- Garantovaný výnos
- Záruka splacení dlužné částky
- Hradíte pouze cenu pořizovaných dluhopisů
Nevýhody
- Relativně nízké úročení
- Nemusí být dostatečně aktivní
- Fixace investovaných peněz po nějaké období
5. Vkladní knížka
Vkladní knížka už dávno patří do zapomenuté retro doby. Stále ale existuje a má své zastánce. V knížečce vám jsou evidovány částky, které skládáte na bankovní účet, dále pak výběr hotovosti, úroky a další operace. Zřízení knížky nic nestojí a minimální vklad činí většinou jen 50 Kč. Úroky jsou ovšem velmi malé.
Výhody
- Vklady pojištěny ze 100 %
- Založení je velmi jednoduché a zadarmo
- Vklad minimální
- Můžete udělit dispoziční právo další osobě
Nevýhody
- Při výběru nebo vkladu musíte mít knížku u sebe
- Úroky se připisují jen jednou ročně
- Velmi malé úroky
- Nelze přes ní platit SIPO, složenky apod.
6. Penzijní pojištění
Penzijní připojištění je forma spoření, která je podporovaná státem. Abyste mohli dosáhnout na nějaké příspěvky, musíte měsíčně ukládat minimálně 300 Kč. K těm pak dostanete 90 Kč od státu. Maximálně se částka příspěvku vyšplhá na 230 Kč měsíčně.
Výhody
- Státní příspěvky
- Často přispívá zaměstnavatel a tato částka se nedaní
- Garantovaný zisk
Nevýhody
- Výplata až po dosažení určitého věku
- Zhodnocení není příliš vysoké
- Vklady nejsou pojištěny
- Při předčasném výběru přijdete o státní příspěvky
- Kombinujte spoření
Jaký spořicí produkt zvolíte, je jen na vás. Všechny uvedené možnosti jsou relativně bezpečné, byť u nich není nikterak závratné zhodnocení. Možná pro vás bude zajímavá kombinace několika možností. Zkusit můžete například spořicí účet pro krátkodobou rezervu a k tomu termínovaný vklad s lepším zhodnocením nebo stavební spoření se státní podporou. Pokud vám nevadí riskování a rádi byste vyšší výnosy, zvažte doplnění svého portfolia ještě o nějaké investice (akcie, komodity, kryptoměny apod.). Zde ale obchodujte velmi opatrně a jen s penězi, které zvládnete oželet v případě ztráty.
Slamníkům už odzvonilo. Poznejte 6 způsobů, jak si bezpečně spořit
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!