Po začátku strašné války a útoku Ruska na celé území Ukrajiny nevypadala situace všude stejně. Celá země utrpěla škody na vojenských objektech raketami, ale pouze v některých směrech útočilo i pozemní vojsko. Na severu od Kyjeva po Charkov to byla ruská armáda, na východě armády neuznaných donbaských republik a na jižním směru opět ruská armáda. K překvapení mnohých se celkový postup na jihu zastavil, ze severu ruská vojska dokonce odešla a neuznané donbaské republiky také nedosáhly rychlého vítězství. Na druhou stranu, plánovaný protiútok ukrajinské armády se rovněž nekoná a boje se tak změnily na poziční, tolik připomínající fronty druhé světové války.
Chersonská oblast a náznaky návratu k normálnímu životu
Jak již bylo řečeno, ruská armáda se za hranice této oblasti v severním a západním směru nehrne. Ale ani nehodlá, jak se zdá, z pozic ustoupit. Jelikož území příliš nepostrádalo válkou, lidé se přirozeně snaží normálně žít. Opět fungují městské trhy, některé benzínové stanice jsou už v provozu, i když fronty vozidel k nim jsou dlouhé. Zase funguje policie i městská i oblastní administrativa. Hlavní město Cherson má přibližně 300 tisíc obyvatel a celá oblast jeden milion. Na plochu je ovšem větší, než Morava se Slezskem dohromady. Jedná se o zemědělský region, kde se pěstuje obilí, vinná réva ale třeba i melouny.
Po dlouhých osmi letech byla minulý měsíc opravena železnice vedoucí na Krym a vlaky z Chersonu tam tedy mohou jezdit. Zatím tuto trať využívají spíše sporadicky nákladní soupravy, o nějakém pravidelném spojení pro lidi se zatím mluvit nedá. Důležité však je, že zde válka aktuálně není a boje jsou daleko. Ruská armáda do města příliš nejezdí, pokud nepřiváží nějaké potraviny, dokud se situace nenormalizuje. Nechala ho, ať si žije vlastním životem. Pouze na výjezdech z města jsou kontrolní stanoviště. Situace v něm se však vyvinula zajímavým směrem.
Zrádce starosta?
Starostou hlavního města oblasti – Chersonu – je Igor Kolychajev, který zastává funkci už více, než dva roky. Dokonce tam byl zvolen za stranu Evropská solidarita bývalého prezidenta revolucionáře – Petra Porošenka. Jeho vztah k Rusku byl tedy velmi negativní. V současné situaci mu však nijak nevadí pokračovat ve výkonu své funkce, a ruským tajným službám dokonce předal seznam proukrajinských aktivistů, kteří chtěli ve městě pořádat demonstrace. Samozřejmě aktivisté byli zatčeni, což starosta přešel mlčením. Asi se s novou situací sžil, protože na budově radnice vyměnil ukrajinskou vlajku za ruskou. Vůbec je to zde s vlajkami zajímavé. Ukrajinské a ruské vlají aktuálně mezi sebou a nikomu to nijak zvlášť nevadí. Na budovách policie, oblastní administrativy a radnice hlavního města však už vlaje ruská.
Záporožská oblast a Melitopol
Podobná situace je i většině Záporožské oblasti. Zde je sice hlavní město Záporoží stále pod kontrolou kyjevské vlády, nicméně většina regionu včetně atomové elektrárny je pod kontrolou Rusů, kteří se ani zde ze svých pozic nijak nehrnou kupředu a válka je spíše poziční. Do tohoto teritoria patří i druhé nejvýznamnější město Melitopol, velké asi jako Plzeň. Situace je zde podobná, až na starostu respektive starostku. Původní činitel Ivan Fjodorov zastával tuto funkci do 11. března, kdy byl zajat. I tak však sloužil několik týdnů po výměně moci. O něco později byl propuštěn na svobodu výměnou za 9 ruských zajatých rekrutů. Na jeho místě je nyní Galina Danilčenková, bývalá zastupitelka města. Starostka je nyní ostře proti oficiální ukrajinské vládě, nazývá jí „kyjevský režim“ a poukazuje na hackerské útoky z ukrajinského hlavního města. Naopak generální prokuratura Ukrajiny už zahájila proti ní trestní řízení. Zajímavé je, že i tato starostka hlasovala v roce 2015 za Petra Porošenka. Naštestí pro místní lidi to vypadá, že je odhodlána vrátit městu normální život, což se jí zatím v době omezených možností daří.
Jak to bude dál?
Ne, to se opravdu nebudeme pokoušet předpovídat. Nemáme křišťálovou kouli a nechme tuto otázku politikům a analytikům, kteří se stejně většinou netrefí. Zdali se obyvatelům Chersonské a Záporožské oblasti bude chtít zpět ke Kyjevu, je otázkou. Jich se ale, jako vždy, nebude nikdo ptát. Dohodnou se (nebo si je vybojují) ti, kteří jsou u moci. My jim můžeme aspoň držet palce, ať se k nim už válka a zabíjení nevrátí.
Zdroje:
https://news.yahoo.com/treason-investigation-opened-installed-mayor-050005503.html
https://nnils.livejournal.com/4112391.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chersonská_oblast
Jižní Ukrajina se pomalu odpoutává od Kyjeva
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!