Na kole stihnete při prohlídce města všechno, budete jednoduše rychlejší. V Kodani, Curychu, Bernu či v Helsinkách si můžete půjčit bicykl zdarma. Je vyžadována záloha, kterou složíte před zapůjčením, po vrácení kola do stojanů okolo města se vám vrátí i peníze. Mnoho dalších měst, Paříž, Vídeň, Řím či Lyon nabízí kola zdarma na první půlhodinu. Pak zaplatíte nějaké drobáky…
Síť hotelů InterCity Hotels, která má v Německu 27 ubytovacích zařízení a jedno také ve Vídni, nabízí svým hostům úhradu městské hromadné dopravy.
Pokud je cena za ubytování v hotelu nad vaše finanční možnosti, stále ještě máte jiné možnosti. Například bydlet zcela zdarma. Funguje to jednoduše, je to výměna domácností. Zatímco vy bydlíte u někoho kdekoliv po světě, zmíněná rodinka se zase na oplátku nastěhuje k vám. Tyto výměny umožňuje mezinárodní a globální síť International Home Exchange Network.
Pokud si chcete zalyžovat zadarmo třeba v Coloradu, vězte, že několik tamních resortů nabízí tuto možnost v rámci svého programu pro dobrovolné pracovníky. V Quebecu vám zase dají jednodenní skipas zdarma za to, že se na Vánoce oblečete jako Santa Claus. No a pokud brzy ráno letíte do Salt Lake City v Utahu, můžete k palubní vstupence dostat i skipas na jeden den v Deer Halley Resort, Park City Mountain Resort nebo The Canyons Resort.
Pokud se chcete zadarmo podívat na profesionální sportovce, je to jednoduché. V Utah Olympic Parku, kde se před šesti lety konalo čtrnáct olympijských disciplín, každý rok trénuje hned několik olympijských týmů a připravuje se na významná světová klání. V Lake Placi zase můžete sledovat tréninky krasobruslařů a hokejových týmů. Vše zdarma, samozřejmě…
Některé z nejvýznamnějších světových muzeí po vás nebudou při návštěvě chtít ani haléř. Například národní muzea a galerie v Anglii, Skotsku či Walesu jsou zdarma. V hlavním městě USA Washingtonu je zase zdarma všech 19 Smithsonian muzeí a národní zoologická zahrada. Stejně tak můžete navštívit zdarma i letecké a kosmické muzeum. Také řada muzeí v Evropě bývá alespoň jeden den v týdnu, či v určitou hodinu zdarma. Například madridské Prado se zdarma otevírá po sedmnácté hodině, kdy do něj proudí davy návštěvníků.
Významné vystoupení světových hvězd jsou samozřejmě pořádně drahá záležitost, ale občas se v nabídce objeví něco (po celé zeměkouli), co je zajímavé, ale zároveň zadarmo. Tak třeba v Jižní Africe je předskokanem každoročního Cape Town Jazz Festivalu volný koncert na Greenmarket Square, po němž už vypukne hlavní program. V Antibes ve Francii je zadarmo poslední jazzový koncert tamního festivalu a v Montrealu je každoročně několik pódií na Montreal International Jazz Festival volně dostupných pro kohokoliv.
V Paříži každé léto promítají na velké scéně pod otevřeným nebem v ultramoderním Parc de la Villette filmy, probíhající Open Air Cinema festival je zdarma. V americkém Baltimore zase místní muzeum sponzoruje venkovní promítání řady filmů, v Pismo Beach v Kalifornii zase promítají ve středu, také pod otevřeným nebem.
Věřte, nebo ne, ale v řadě měst už dnes fungují dobrovolníci, kteří vás provedou rodným městem a podají vám parádní výklad. Ostatně kdo jiný by ho měl znát lépe, než lidé, co v něm žijí, že? Tihle lidé přitom nechtějí ani haléř, pouze berou šanci provést hosty jako příležitost k seznámení, navázání nových kontaktů, případně šanci, že jim podobnou službu doma oplatíte. Průvodce si lze domluvit přes e-mail či telefonicky nejlépe několik týdnů před plánovanou návštěvou místa.
Pokud nechcete chodit po městě s průvodcem, můžete si do svého MP3 přehrávače nahrát průvodce automatického formou podcastu. V Evropě existují podcasty k Louvru, Versailles, Colosseu či Sixtinské kapli a k mnoha dalším místům. Najdete je například na stránce Zevisit.com. Také Open House New York nabízí podobnou službu, podcasty zdarma jsou dostupné k většině pamětihodností ve městě.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 48