Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock.com

5 mýtů o lyžování

Dokonce i v dnešní době, kdy zimním sportům holduje stále více a více lidí, panují na tomto poli některé zažité mýty, které sice nemají reálné opodstatnění, ale často se jimi nejeden lyžař řídí. Které to jsou?

1. Alpy nejsou vhodné pro začátečníky
Chcete se i v pokročilejším věku naučit lyžovat? Nebo chcete začít učit lyžovat své ratolesti a známí vám radí, že Alpy jsou pro tyto záměry zbytečně náročné a nevhodné? Opak je pravdou. Alpská zimní střediska mají výrazně propracovanou strategii nabídky služeb svým zákazníkům a také jsou často velmi rozlehlá, takže zde každý najde to, co potřebuje. Kromě dlouhých sjezdovek pro zkušené lyžaře nabízejí také ve svých údolích spoustu malých sklouznutí. A často jde spíše o „placky“ vhodné pro úplné začátečníky. Navíc ve většině středisek je možné vybírat z velké nabídky svahů, které jsou perfektně upravené a pro začátečníky bezpečné.

2. Na sjezdovce je přednost zprava
Ale kdepak! V Čechách, na Slovensku, ale i v celých Alpách platí mezinárodní pravidla FIS. Každý lyžař (či snowboardista) se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného – tedy jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, stejně tak hustotě provozu. Lyžař přijíždějící zezadu svou jízdní stopu zvolí tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním. „Předjíždět můžete zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem. Předjížděný lyžař musí mít vždy dostatek prostoru pro svou jízdu,“ cituje z pravidel Pavel Zigáček, specialista na zimní zájezdy Neckermann CK. „Pokud chcete vjet do sjezdové tratě nebo se chcete po zastavení opět rozjet, musíte se rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že tak můžete učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní,” dodává Pavel Zigáček.

magazin.cz

3. Alkohol „na zahřátí“
Už se nemůžete dočkat, až si o pauze mezi lyžařskými výkony dáte grappu nebo svařáček na zahřátí? Chyba lávky, alkohol ohřeje tělo jenom subjektivně, protože po jeho požití se rozšíří povrchové cévy, což vzbuzuje pocit tepla. Jenže tělo potřebuje mít k udržení tepla cévy naopak stažené, protože tak si chrání teplotu tělesného jádra, která je důležitější než teplota pokožky. Vlivem alkoholu sice nemusíte tolik vnímat mráz, to však neznamená, že vám reálně zima není. Ano, teplé nápoje na sjezdovce pomáhají rozmrznout, ale čaj vykoná lepší službu než punč. Nehleděna to, že v některých zemích je konzumace alkoholických nápojů na sjezdovce zakázána a když se zraníte či způsobíte škodu „pod vlivem“, pojišťovna vám nemusí následné výlohy uhradit.

4. Pořádně se nabalit
Babičky a maminky lyžaře s oblibou zásobují na cestu tlustými svetry, nicméně mráz a sníh není to jediné, s čím se na sjezdovce budete vyrovnávat. „Ideální je funkční oblečení, které nepropustí chlad zvenku, ale odvede pryč pot z tělesné námahy,“ radí Petr Šorm ze specializované prodejny ZPM Sport Park Hostivař. To pak nemusí být ani nijak zvlášť hutné, však byste se nabalení jako sněhulák na svahu ani nemohli pořádně hýbat. Na „chytrou“ spodní vrstvu elastického termoprádla, ať už půjde o tílko s krátkým (dlouhým) rukávem, spodky dlouhé i pod kolena, legíny a směsové ponožky či podkolenky, natáhněte termofleecový rolák nebo mikinu a nakonec snowboardový či lyžařský nepromokavý svrchní oděv. Více tenkých vrstev navíc umožní dle venkovní teploty ubírat či přidávat.

magazin.cz

5. Alpy jsou dražší
Myslíte si, že na Alpy nemáte dostatek finančních prostředků a je lepší jet do Krkonoš? Toto není zdaleka vždy pravda. Permanentky v alpských střediscích jsou často srovnatelně drahé s těmi českými, zejména když využijete slevu při pobytu na více dní nebo slevu pro skupiny. To platí i o ubytování. V Čechách můžete zaplatit za srovnatelný hotel podobné peníze, navíc v Alpách se můžete těšit z kvalitnějších služeb a to zejména ve stravování. A o tom, že v Alpách na rozdíl od Čech nestrávíte skoro žádný čas ve frontách na vleky se asi není třeba zmiňovat. „Alpské hotely a penziony kromě kvalitních gastronomických služeb nabízejí také bohatší možnost wellness aktivit, které jsou po lyžování čím dál vyhledávanější,“ říká Pavel Zigáček, z Neckermann CK.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 1