Kdo byl pan Voynich?
Wilfrid Michael Voynich byl americký obchodník a sběratel pocházející z Litvy, který knihu na začátku 20. století koupil kdesi v Itálii. Rukopis tedy není pojmenován po svém autorovi. Celá kniha je napsána neznámým dosud nerozluštěným jazykem a obsahuje řadu kreseb nejen rostlin, ale i lidí. V současné době se na její originál můžete podívat do knihovny v americkém Yale. Vznikla však celá řada kopií, které si můžete klidně pořídit a pokusit se o rozluštění, stejně jako stovky lidí před vámi.
Dělení podle ilustrací
Kromě textu obsahuje rukopis také několik sad ilustrací. Právě podle nich je dělen na části: botanickou, astronomickou, biologickou, kosmologickou a farmakologickou. V závislosti na tom se spekuluje, že autorem mohl být středověký botanik Jacobus Sinapius, lékař Rudolfa II., anebo tajemný Edward Kelley. Domnělých autorů je ale celá řada a spojitost se dvorem Rudolfa II. lze prokázat. Jak se však rukopis dostal až do soukromé knihovny a odsud koncem 19. století do knihovny jezuitského řádu, není jasné. Určit autora ani rozluštit šifru také doposud nikdo nedokázal.
S teoriemi přicházejí kryptologové i obyčejní smrtelníci
Prozatím je nejpravděpodobnější teorie, že jde o existující jazyk zapsaný pro zjednodušení novým typem písma. Někteří kryptologové hledají původ jazyka v mandžuštině, staré francouzštině či vlámštině. Objevují se dokonce i teorie o jihoamerickém původu rukopisu z rukou starých Aztéků. Ani Češi nejsou s luštěním rukopisu pozadu. Amatérská kryptoložka z Nové Paky již 4 roky tvrdí, že část rukopisu přeložila a že byl napsán staročeštinou, dokonce prý zná i jeho autora, kterým byl Jiří III. z Lichtenštějna, který žil na konci 14. století. Na pravdu si ale budeme muset ještě pár let počkat.
O obsahu záhadného Voynichova rukopisu můžeme spekulovat již více než 500 let
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!