Smažení představuje tu nejméně zdravou úpravu jídla. Proto bychom se měli smaženým pokrmům ideálně vyhýbat. Proč jsou ale smažená jídla vlastně tak nezdravá? Jakým způsobem nám škodí?
O tom, že je smažené jídlo nezdravé už pravděpodobně někdy slyšel každý. Ovšem smažené pokrmy jsou poměrně nenáročné na přípravu, jsou chutné a oblíbené. Jsou však také kalorické, špatně stravitelné a především nezdravé. Pokud je člověk konzumuje dlouhodobě, zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat.
Důvod první: Velké množství kalorií
Dopřáváte si rádi smažený sýr a hranolky? Jedna taková porce obsahuje zhruba 1400 kcal, a to rozhodně není málo. Kalorický příjem za den je u každého jedince jiný (závisí například na věku či zátěži), průměrně by však u dospělého muže neměl přesáhnout 2200 kcal, u žen pak 1800 kcal. Když si tedy dáte smažený sýr a hranolky, pokryjete již většinu denního příjmu kalorií. Nadbytečné kalorie se vám v těle začnou ukládat v podobě tuku.
Důvod druhý: Zvýšené riziko vzniku rakoviny
Velmi záleží na tom, na jakém tuku smažíte. Pokud na smažení používáte obyčejný kuchyňský olej, který má tendenci k přepalování, a zároveň při vysokých teplotách, vznikají karcinogenní látky. Konkrétně látka zvaná akrylamid poškozuje nervové tkáně a reprodukční orgány. Bylo prokázáno, že tato karcinogenní látka se podílí vysokou měrou na vzniku rakoviny.
Důvod třetí: Škodlivé tuky
Smažená jídla jsou nasáklá tukem. Tuk má sice ideálně zastupovat asi 30 procent energetického příjmu, ovšem má se jednat o tuky zdravé. Správně bychom měli přijímat omega-6 a omega-3 mastné kyseliny v poměru 2:1. Ovšem v naprosté většině vypadá poměr těchto tuků 20:1. To má za následek vznik civilizačních chorob – onemocnění srdce a cév, imunitní poruchy, alergie či rakoviny. Řešení je přitom poměrně jednoduché – stačí omezit, nebo se úplně vyhnout konzumaci smažených pokrmů. Omega-3 mastné kyseliny doplníte například zařazením ryb do jídelníčku.
Důvod čtvrtý: Zvýšené riziko aterosklerózy
Ateroskleróza, tedy kornatění tepen, je jednou z nejčastějších příčin úmrtí v dnešní době. V České republice umírá za rok v důsledku onemocnění srdce a cév více než 50 tisíc lidí, a to většinou právě na následky aterosklerózy. Ta se projevuje jako infarkt, cévní mozková příhoda nebo angina pectoris.
Riziko rozvoje aterosklerózy se zvyšuje s věkem. Zároveň její vznik podněcuje vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, nadváha nebo cukrovka. Také hrozí lidem, kteří kouří, mají minimum fyzické aktivity a špatnou životosprávu. Zkuste se proto i vy zamyslet, zdali nekonzumujete příliš velké množství smažených jídel.
Čtyři důvody, proč se vyhnout smaženým pokrmům
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!