Spojení s komunistickým režimem
Nejčastěji se u nás tento svátek spojuje s totalitním režimem, kdy ženy dostávaly rudý karafiát a v podnicích docházelo k opulentním oslavám, doprovázených programem s recitací socialistických veršů. Díky tomuto spojení přestalo spoustu lidí svátek žen slavit, či ho vůbec nějak vnímat. Skutečnost je však úplně jiná a nemá s komunistickým režimem společné ani to nejmenší. Počátek tohoto významného dne sahá totiž do hluboké historie.
Historie vzniku svátku žen
Mezinárodní den žen ve skutečnosti vznikl již v roce 1908 díky stávce švadlen. Newyorské švadleny stávkovaly za zlepšení životních podmínek. Bojovaly za získání volebního práva pro ženy, následně za rovnoprávnost, spravedlnost a mír. MDŽ by tedy vůbec neměl být pojen s komunistickým režimem, nýbrž s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost.
Datum 8. března bylo nastoleno až po první světové válce, především vlivem demonstrace žen v Petrohradě v roce 1917, která předcházela únorové revoluci, jež se konala poslední únorovou neděli dle juliánského kalendáře, což právě odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského.
Svátek se rychle rozšířil, v průběhu let se jeho oslavy měnily a nám asi nejvíce utkvěla ona socialistická propaganda s rudými karafiáty.
I když 8. březen není od roku 1990 v České republice oficiálním svátkem, v mnoha rodinách se slaví dodnes. Bohužel jej však mnohde vytěsnil převzatý svátek sv. Valentýna, což je škoda.
Oslavy Mezinárodního dne žen byly dříve pompézní záležitostí
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!