Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Stmívání / foto: SPI

Stmívání, to je romantika až na půdu

Pokud se chystá tento článek číst nějaká náctiletá dívenka, tak ať okamžitě přestane a ušetří si práci. Stejně na Stmívání půjde, protože je to romantika až na půdu.

Beverly Hills 90210, jen s upíry. Ovšem nejsou to takoví ti oškliví upíři ze starých filmů, tohle jsou upírští Lunetici, sladcí, rozháraní a navíc vegani (čili pijí jen zvířecí krev).

magazin.cz

Upíři na vidličce
Jasně, kritizovat tenhle film, to je asi jako rozhořčovat se nad tím, že v Bravo Girl nejsou články o světové politice. Prostě tohle je výrobek určený náctiletým dívenkám, jejichž romantické srdéčko zaplesá nad láskou krásné dívky a krásného upíra – a ne okoralým čtyřicátníkům.

Příběh je klasický. Hrdinka se přestěhuje (už ten samotný akt je ve filmu vždycky předzvěstí problémů) do městečka s názvem Fork a okamžitě se zamiluje do odtažitého spolužáka. Evidentně s ním něco není v pořádku, což se projevuje tím, že se tváří jako morče stižené střevní kolikou.

Diváci už tuší, že to bude asi upír (jak podle bledosti, tak podle šíleného množství gelu na vlasy, pro který mají upíři zřejmě slabost) a dívka na to přijde hned vzápětí. Ovšem místo aby si začala ostřit kůl, jme se vrhat krvosavci kolem krku a vyznávat mu lásku, zatímco on pronáší patetické proslovy na téma „ach, jsem tak nebezpečný, jsem takové monstrum, stroj na zabíjení, ach“.

Což mu hrdinka ani divák moc nevěří – upír vypadá, jakoby mu dělalo problémy i přejít na červenou, natož někomu z žil dolovat krevní destičky.

magazin.cz

Navíc autorky filmu (ano, všechno mají na svědomí ženy, jak knižní předlohu, tak scénář i režii... čímž se mnohé vysvětluje) odmítají své upíry ukázat v temnějším světle. Dokonce ani zoubky neukážou, natož aby – po vzoru svých protějšků z Buffy – odhalili svůj démoničtější „lovecký ksicht“.

Sice se ve slunečním světle proměňují do své „pravé podoby“, ale, světe div se, v té pravé podobě vypadají ještě líp než v té nepravé. Což jim ovšem nebrání, abych dalších pár minut fňukali nad tím, jaká jsou monstra.

magazin.cz

Sladký jako cumel
I když film prohlašuje, že je mixem hororu a romantiky, tak romantika tvrdě převládá. Na nějakou akci či napětí dojde až úplně v závěru filmu, kdy se konečně objeví jeden umolousaný protivník, celkem bezdůvodně zaútočí, je bleskurychle smáznut a zase se může tokat.

Jelikož v mém těle absentuje vagína, nemůžu tušit, jak bude upírský hrdina působit na dívky... osobně mi přišel toporný a křečovitý. Jeho jediným výrazným povahovým rysem (ne slečny, to, že je „tak sladkej“ vážně není povahový rys) je, že ustavičně šplhá do korun jehličnanů, což naznačuje, že upíři patrně pocházejí z veverek.

Vedlejší postavy jsou tu většinou jen od toho, aby jim hrdinka mohla dvěma větami ukázat správnou cestu. Jedinou výjimkou je otec šerif, který má na svědomí aspoň pár hlášek.

Takže nakonec celý film táhne příjemná Kristen Stewart (Zathura, Úkryt), která dokáže patetické proslovy své hrdinky pronášet se ctí a tak, že jí to člověk skoro věří. Ona a ještě pár nápadů (upírský baseballový zápas) jsou oázami na vyprahlé poušti ryzí romantiky.

magazin.cz

Marný boj
Ale ať kritici prskají jak chtějí, nic neodpáře filmu to, že se trefil do vkusu náctiletek a že se z něj stal obrovský hit. Vzhledem k tomu, že knižní série Stephenie Meyer pokračuje stále dál (u nás už kromě Stmívání vyšlo i Zatmění a Nový měsíc), dá čekat, že se brzo z rakve vynoří další díly.

Je na čase začít nakupovat česnek.

magazin.cz

Stmívání, Twilight, USA 2008, 122 minut, Režie: Catherine Hardwicke, Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Michael Welch

Hodnocení: 4/10 (Pokud jste náctiletá dívka, či chlapec s náběhem k homosexualitě - 10/10)
V kinech od: 27.11. 2008

Podívejte se na trailer:

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 671