Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Království / foto: BontonFilm

Arabové jsou zpátky a pálí ostošest

Ručníky na hlavě, samopaly v ruce, panny připravené hned za nebeskou bránou… prostě staří dobří padouši opět v akci.

Po dlouhé době jsou zpátky. Filmaři sice zkoušeli různé náhražky, ale žádná z nich se pořádně neosvědčila.

Rusové jsou pasé, neofašisté spíš komičtí, nezabraly ani pečlivě namixované týmy padouchů, kteří se patrně daly dohromady na mezinárodním sjezdu přátel esperanta a mezi kterými chyběli jen eskymáci. Jenže všechno bylo marné, arabské teroristy ničím nenahradíte.

Ti jsou léty prověřenou tradicí a je tak snadné a krásné je nenávidět a radovat se, když je hrdinové konečně rozstřílejí na kusy. Jsou to psychopati, fanatici – a především nás prokazatelně nesnášejí, takže člověk nemusí mít výčitky svědomí, když to schytají. V tom jim konkurují snad jen zombie.  

Super akce
V rámci všeobecné vyplašenosti si teď do Arabů nikdo neodvážil zarýt (dokonce v poslední zfilmované clancyovce předělávali ručníkáře na krotké neofašouny) a tak je základním kladem Království to, že nám odvážně vrací zpátky ty nejzákeřnější padouchy ze všech.

Ale to naštěstí není jediný klad. Sám film je zábavný, má efektní akční scény a především obrovský spád. Začíná to obrovským výbuchem, aby už za chvíli přistávalo v Súdánu letadlo s agenty FBI, kteří mají zjistit, kdo za útokem stojí.

Nastává pátrání ve stylu Kriminálky Las Vegas… jen s tím rozdílem, že Američanům trochu komplikuje práci fakt, že se nesmí ničeho dotknout a nedejaláh, aby ženská sáhla na mrtvého muslima. A pak, když už to vypadá, že je šlus, přichází poslední půlhodinová akční sekvence, při které se kulkami rozhodně nešetří. Ta je opravdu vypečená.

Režisér Peter Berg dokáže udržet napětí i během scén, ve kterých se nic neděje (používá klasickou kmitající nervní kameru, která dodává scénám drajv), a to, že umí i akci, dokázal už na Vítejte v džungli.

Království ale nepojal tak rozjíveně béčkově. Tady je vidět, že se inspiroval stylem producenta a režiséra Michaela Manna. A vyšlo mu to, ve finále budete spolehlivě nervózně poposedávat na sedačce a ti nervnější se možná i zahryznou do svých nehtů.

Jasný nepřítel
V té rychlosti, s jakou se kolem vás film prořítí, si možná ani nevšimnete, že byl až příliš jednoduchý a přímočarý, že herci (kromě Jamie Foxe) neměli skoro žádný prostor, že v něm není nic, co byste už někdy neviděli a že všechno jde až příliš po másle. Sbližování se sudánskou policií jde až příliš snadno a pokud se objeví nějaká krize, tak se skoro okamžitě vyřeší. Což by nevadilo, kdyby se snímek netvářil, že je něco víc, než jen zábavný (a v podstatě krotký) akční biják.

Ale co, důležité je, že tu máme zpátky arabské teroristy. Přesně tam taky patří – na plátna kin a na stránky thrillerů. Třeba, když budou mít prostor tam, tak dají v reálu pokoj. Znáte to: „Kdo si hraje ve filmu, nezlobí.“

Hodnocení: 7/10

Kingdom, USA 2007, režie: Peter Berg, hrají: Jamie Fox, Jennifer Garner, Jason Bateman, Jeremy Piven…

V kinech od 11.10. 2007

Podívejte se na trailer:

Viděli jste, nebo se chystáte jít na tento film?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 9