Přestože žijeme v 21. století, v některých oblastech a společenstvích sexuální tabu nadále přežívají. Jedná se především o oblasti spojené se sexuálním stykem v manželství, nevěrou, rozvody, antikoncepcí, potraty, homosexualitou a podobně.
Sexuální tabu bývají ve společnosti nebo v rodině svázána s určitými pravidly a představami o morálce nebo s náboženstvím a představami církve.
Následky předsudků
Jaký vliv však má existence sexuálních tabu na sexuální chování? Jeden z příkladů hovoří za vše – v roce 1998 byl v Belgii a Nizozemí zveřejněn výzkum, kterého se účastnilo více než tisíc dívek do šestnácti let a odhalil, že v těchto protestantských zemích bylo sexuálně zneužito 34% dívek, což je o mnoho více, než je tomu v jiných zemích.
Jakkoliv je tedy naše představa o tolerantním, slušném Nizozemí odlišná, výzkum ukázal, že se jednalo převážně o incestní vztahy.
Malé tajemství, velké zlo
Pochopitelně je obtížně v návaznosti na statistické údaje týkající se zneužívání odhalit pravou příčinu. Neoficiálně se však mluví o tabuizované problematice sexuality v těchto protestantských zemích.
Intimní problémy mezi manžely související s rodinnými tabu tak s největší pravděpodobností vyústily až ve skryté zneužívání v rodinách. Kroky k nápravě zahrnovaly v tomto případě především odtabuizování sexuálního chování a témat se sexem spojených.
Nestyďte se, mluvte!
Paradoxně tak otevřený přístup k sexualitě představuje zdravější postoj než snaha o skrytí sexuality nebo její potlačení. V daném případě byla zahájena v médiích, na školách i mezi organizacemi kampaň sloužící k osvětě a týkající se témat sexuality, ale také zahrnující pomoc obětem domácího násilí nebo incestu.
Nyní fungují v rámci Belgie například azylové domy, které pod názvem „Nedotýkej se mne“ umožňují ženám s dětmi okamžitě odejít z domova do azylového domu, kde budou ihned přijaty.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 8