V Česku proběhl velký průzkum, který zkoumal sázející a zjistil docela zajímavá fakta. S nějakým typem hazardu se během života setká drtivá většina z nás. Buď navštívíme casino, nebo si aspoň vsadíme na fotbal. Někteří to dělají ze zvědavosti, jiní s vidinou výhry astronomických částek. K tomu sice dojde málo kdy, ale lidé se na tu vidinu někdy tak upnou, že začnou sázet pravidelně. Máte k tomu taky předpoklady? Nebo snad váš přítel?
Je pravda, že v Česku jsme trochu podprůměrní. U nás totiž někdy sázelo jen 60 % populace. Nejvíc to bylo v číselné nebo okamžité loterii, kurzových sázkách a pak v elektronických herních zařízeních. Rizikovější jsou pochopitelně muži, avšak v loterii je poměr mužů a žen totožný. Průměrný český hráč loni utratil za sázení 6 000 Kč, za což by si mohl koupit třeba 200 oříškových čokolád. Takže si to dobře rozmyslete.
Věk prakticky nehraje roli, sází se od 15 až třeba do 60. Procenta se výrazně neliší, o něco více je jich pro věkové rozmezí 25 – 34 let. Muži jsou přes technologie obvykle zdatnější, a tak není překvapením, že jsou to oni, kdo jdou častěji hrát ruletu zdarma na internetu nebo si online vsadit na zápas. Pouze necelých 10 % žen sází online.
Co se týče vzdělání, nejméně sází lidé s VOŠ. Pak jsou na tom téměř stejně lidé se ZŠ a s VŠ. Úplně nejčastěji si vsadí absolvent SŠ s maturitou. Pokud jde o finance, nejvíce sází lidé s průměrným příjmem. Překvapením může být, že do statiky jsou zahrnuti lidé bez příjmu. A světe div se – oni sází také.
Takže jaký je profil typického sázkaře?
Shrňme si to.
- muž
- 25 – 34 let
- SŠ s maturitou
- měsíční příjem 15 000 – 20 000 Kč
Z toho vyplývá, že nejčastěji sází úplně běžní lidé. Vzdělaní mají většinou dost inteligence na to, aby pochopili, že šance vyhrát je malá. Lidé pouze se základním vzděláním zase na sázení nemají tolik peněz.
Tak co? Koho ze svého okolí jste v profilu typického sázkaře našli?
K tomuto článku není otevřena diskuze