Má také jiné pozitivní účinky na naše zdraví. Umí třeba snížit riziko vzniku rakoviny plic, prsou a střev či mrtvice. Tato oranžová kořenová zelenina dále zlepšuje stav pleti, zubů a dásní a dokáže zpomalit proces stárnutí buněk.
Mýtus o tom, že by mrkev měla zlepšovat zrak, byl již vyvrácen. Na léčení očních vad je mrkev krátká. Ovšem blahodárný vliv mrkev skutečně na zrak má. Tato zelenina je totiž bohatá na beta-karoten, který se v našem těle přeměňuje na vitamin A. Díky tomu dokáže mrkev zlepšit např. vidění ve tmě. Beta-karoten také působí proti vzniku šedého zákalu.
Vitamin A neprospívá pouze našim očím, ale i játrům, z nichž napomáhá odbourávat škodlivé toxiny. Díky vysokému obsahu vlákniny pak prospívá i našim střevům.
Již zmíněný beta-karoten má také další pozitivní účinky na zdraví člověka. Tato látka zpomaluje proces stárnutí buněk a zabraňuje jejich poškození. Zároveň zlepšuje stav pleti, nehtů a vlasů. Působí i proti infekcím.
Mrkev je dále bohatá na vápník, který má mimo jiné dobrý vliv na stav cév. Draslík, rovněž obsažený v této zelenině, zase zajišťuje pravidelný tep srdce. Vitamin B posiluje metabolismus, vitamin C ochraňuje buňky i cévy před působením škodlivých volných radikálů.
Aby mrkev v zemi nebyla zasažena plísní, obsahuje látku zvanou falkarinol. Jedná se o pesticid, který je prospěšný i člověku. Odborníci z univerzity v Newcastlu přišli na to, že dokáže snížit riziko vzniku rakoviny prsu, střev a plic. Vědci z Harvardovy univerzity zase dokázali, že mrkev snižuje také riziko vzniku mozkové mrtvice. Stačí přitom konzumovat pět mrkví denně.
Pravidelná konzumace této zeleniny zabraňuje vzniku srdečních chorob a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Také zlepšuje stav zubů a dásní.
Co dokáže obyčejná mrkev
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!