Apostila je nutná i v opačném případě, tedy předkládáte-li v České republice zahraniční dokument podobného typu. Jedná se o úřední doložku, která je připojena k danému dokumentu a slouží jako ověření jeho pravosti. Prokazuje především ověření razítka a podpisu. Zajímat se o ní musíte ve dvou případech. Jak již bylo nastíněno v úvodu, tím prvním je situace, kdy máte v zahraničí předložit nějaký váš oficiální dokument. Může se jednat o rodný nebo oddací list, úmrtní list, výpis z rejstříku trestů, vysokoškolský diplom, výpis z obchodního rejstříku, zdravotní doklady, faktury a jiné obchodní doklady.
Pozor na to, kde a jaké dokumenty předkládáte
Nutnost zajistit si apostilizaci dokumentu závisí především na zemi, ve které dokumenty předkládáte, případně z níž pochází. Pro některé země Evropské unie vám pro vybrané dokumenty postačí soudní překlad. Česká republika má navíc s některými státy uzavřenou dohodu o soudních překladech, která, opět pro jisté typy dokumentů, apostilu nevyžaduje. Konkrétní informace vám poskytne vydavatel apostily. Pro Českou republiku to jsou tzv. apostilní úřady – Ministerstvo zahraničních věcí, spravedlnosti a školství.
Jak dlouho trvá vyřízení a kolik zaplatím?
S opatřením apostily není radno nijak otálet. Vyřízení může v nejzazším termínu trvat až 4 týdny, to pokud o apostilizaci žádáte k dokumentům z cizí země. Pro domácí dokumenty je lhůta zhruba poloviční. Apostila se vyhotovuje v úředním jazyce té země, v níž došlo k jejímu vystavení. Její cena se pohybuje v řádech tisíců Kč. Ověření domácích dokumentů vás vyjde vždy levněji.
Zdroj: https://www.apostila.cz/
Kdy potřebujete apostilu jak ji zařídit?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!