Problémem těchto zdánlivě levných kousků je ten, že jejich materiál je často velmi nekvalitní a po pár měsících nošení končí v odpadkovém koši. Většinou zde platí rychle vyrobit, rychle prodat a rychle vyhodit. A na ekologii se zrovna nemyslí.
Opravdu to potřebuji?
Pokud stojíte před kouskem oblečení ve velkém obchodě, zkuste si položit otázku: „Opravdu to potřebuji?” Jestliže se chcete vyhnout fast fashion, můžete se místo toho zaměřit na lokální značky a tvorby módních návrhářů. Co vás možná zarazí, bude cena, ale to je daň za originalitu a kvalitní materiál (a ostatně z dlouhodobého hlediska se jedná o výhodnější a ekonomičtější cestu). Přeci jen kvalitní triko za dva tisíce vám vydrží déle než obyčejné triko z celosvětového řetězce.
Kde je pořizovací cena i originálních kousků přijatelná, jsou second handy. A těch díky propagaci udržitelného životního stylu přibývá rychlostí blesku.
Nevšední móda mladé české generace
Módní kousky mohou být i lokální. Mezi zajímavé, mladé a nevšední módní návrháře patří například následující:
Anna Tran jako královna žabičkové techniky
Mladá designérka vietnamského původu, která vyrůstala od tří let na Moravě, kde byla v přímém kontaktu s českou kulturou a přírodou. I tak lze představit nadějnou návrhářku, která absolvovala VOŠ oděvního návrhářství a následně VŠUP.
Většinu témat byla zvyklá zpracovávat rukodělnými technikami, a tak není divu, že se právě žabičkování stalo dominantním prvkem její tvorby. Nepravidelné vlnky a nařasené tvary, to je Anna Tran. Tato technika se velmi využívala především v 90. letech. Anna tuto techniku oživila pro svou bakalářskou práci. To ale ještě netušila, jak trendy tento styl bude.
Jan Černý, neznámý kluk z Hodonína u Luise Vuittona
Jan již od mala řešil estetickou funkci věcí, což se odrazilo také v jeho zájmech. Nikoho pak nepřekvapilo, když se dostal na obor designu oděvů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jeho úspěchem byla taktéž čtyřletá stáž u Jakuba Polanky, nejvýznamnějšího módního návrháře současné doby, což definitivně potvrdilo jeho touhu po tom být módní návrhář.
Díky Fashion Weekům v Praze si jeho tvorby všimla Nina Suziki, která mu předala kontakt na skautku z firmy Louis Vuitton. Nejvýraznějším dílem, do kterého se Jan pustil, bylo vzkříšení a spolupráce se značkou Prestige.
Zdroj:
https://www.elle.cz/moda/navrhari/mladi-talenti-mbpfw-komu-vestime-hvezdnou-budoucnost
Ztráta národní identity v podobě fast fashion
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!