Celkové jmění všech světových milionářů loni vyrostlo k téměř 41 biliónům amerických dolarů, což znamená oproti předešlému roku nárůst o devět procent. Uvedly to alespoň firmy Merčilo Lunch a Capgemini Group. To jsou opravdu úctyhodná čísla.
Nejrychleji v Indii, Číně a Brazílii
Znamená to, že průměrně má na kontě každý z pracháčů přes čtyři milióny dolarů, což je také nejvyšší suma v historii. „Růst jejich bohatství překonává v rychlosti nárůst celkového počtu boháčů,“ citoval šéfku konzultační firmy Capgemini Ileana Van Der Linde magazín Time.
Nejrychleji přitom přibývá bohatých lidí v prudce se rozvíjejících ekonomikách, jako jsou Indie, Čína či Brazílie. Třeba počet indických milionářů se zvýšil o celých třiadvacet procent.
Nejvíce narvaných peněženek je stále ve Spojených státech, celá třetina světových milionářů žije v zámoří. Nejméně naopak v Africe, Středním východu a Latinské Americe dohromady, tam je toho pouhá desetina z celkového počtu.
Není to zas tolik
Jak připomíná Time, deset miliónů vypadá jako obrovské číslo, ale stále to reprezentuje jen 0,2 procenta z celkového počtu obyvatel planety Země, který se nyní blíží sedmi miliardám. A to je naopak poměrně zanedbatelné číslo.
Rostou i „podmnožiny“ boháčů, třeba skupina těch nejbohatších, kteří disponují minimálně 30 milióny dolarů. Loni jich bylo po celém světě 103 tisíc, o devět procent více než rok předtím. Jejich bohatství navíc poskočilo o celých patnáct procent.
Podle ekonomických expertů je takový růst dán především inflací a faktem, že světová ekonomika se rozšiřuje stále o další a další teritoria. Milión dolarů už není, co býval. Aby se dnešní novopečení milionáři mohli propracovat do vůbec prvního žebříčku boháčů, který byl sestaven v roce 1996, museli by mít na kontě 1,3 miliónu.
Za čtyři roky spousta nul
Elitní klub s vůní mnoha peněz v zádech roste pravidelně rok od roku. A očekává se to i do budoucna. V roce 2012 by mělo celkové bohatství elity dosáhnout téměř 60 biliónů dolarů, tedy nějakých 900 biliónů korun. To už je slušná sumička, nemyslíte?
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 278