"Během posledních deseti let se situace velmi změnila," říká Tomomi Fujiwara, autor knihy Starší občané se vymkli kontrole. "Pro některé z těchto lidí je to otázka peněz, ale to není hlavním důvodem nárůstu kriminality seniorů."
Pan Fujiwara tvrdí, že jde o reakci na širší společenské změny. "V minulosti byli v japonské společnosti staří lidé uctíváni, opečováváni a sdíleli dům s dětmi a rodinou. To se teď změnilo a oni nepoznávají ani své rychle se měnící okolí ani lidi, kteří se do něj přistěhovali."
Jak uvádí list Daily Telegraph, v Japonsku je tradičně úroveň zločinnosti značně nízká. V posledních letech se ale ukazuje, že lidé nad 65 let jsou pachateli více než jedné sedminy oznámených zločinů. Vloni dokonce spáchali 150 vražd.
Japonská vláda teď staví tři nová křídla vězení, která jsou navržena speciálně pro vzrůstající počet postarších trestanců. Mnoho vězňů-důchodců jsou také recidivisté. Ti brzy po propuštění spáchají další menší trestný čin jen proto, aby se mohli vrátit do vytopené cely, kde dostávají pravidelně najíst a jsou ve společnosti lidí svého věku.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 73