Prezidenti a Luke
Její fanynky totiž mají v hlavě buňku, která se zaktivuje pokaždé, když vidí pouze její obrázek. Potom jsou jím jaksi nevysvětlitelně přitahovány.
Také další buňky v lidském mozku jsou často svázány se známými osobnostmi. Z hereček třeba ještě Halle Berry, z politiků potom charizmatický Bill Clinton či Ronald Raegan. Také představitel Luka Skywalkera z Hvězdných válek má „svou vlastní buňku“.
Výzkum univerzity v anglickém Leicesteru tak zpochybnil dosavadní hypotézy, že za vybavováním tváří lidí stojí celé sítě buněk.
Náhodný objev
Naopak se zdá, že jednotlivé buňky v mozku mají tendenci obsáhnout vzpomínky a pocity k určité osobě.
Celá věc vyšla najevo spíše náhodou. Výzkumný tým se primárně zabýval léčbou epilepsie a obrázky obličejů používal v rámci léčebného experimentu. Nakonec z toho vznikl vlastní, specifický výzkum.
Ukázalo se, že jedna žena má buňku skutečně oddanou Jennifer Aniston. Ta specificky rozeznala jakýkoliv hereččin obrázek či záběr.
Sledování mozku
Jiná žena „má v hlavě“ zase buňku zasvěcenou Halle Berry. I když byla tato herečka oděna do kostýmu „kočičí ženy“ (Catwoman), dokázala se tato buňka okamžitě aktivovat.
V každém lidském mozku je podle vědců řada buněk, které obsahují jen a pouze informaci o známých osobách či věcech, například šikmé věži v Pise.
Vědcům dokonce stačí sledovat mozek a u určitých lidí zrovna vědí, na co se dívají. To by do budoucna mohlo být široce využíváno, například ve špionáži.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 109