Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Zmrazení tuku. Nahradí liposukci?

Lehnout si do sněhu a hubnout? To zrovna ne, ale vypadá to, že liposukce získá vážnou konkurenci.

Byly objeveny velice zajímavé důkazy, že zmrazování tukem změklých částí těla by mohlo mít hubnoucí efekt. Neinvazivní procedura způsobí rozpad tukové tkáně bez toho, že by poničila ostatní tkáně jako například kůži.


Tuto metodu zkoušejí na čtyřech klinikách ve Spojených státech s více než 200 pacienty, kteří mají nadbytečné zásoby tuku pod kůží stehen, břicha nebo zad.


Obezita je vážný zdravotní problém, který může způsobit srdeční choroby, cukrovku nebo záněty kloubů. Kvůli rychlému zhubnutí se mnoho lidí uchyluje k liposukci, při které je přebytečný tuk odsátý trubicí, která se k tuku prostrkuje mnoha malými otvory v kůži. I když jde o relativně bezpečný zákrok, může při ní dojít k infekci nebo krvácení.


Nová metoda propagovaná ve výzkumech v Massachusettské hlavní nemocnici a na Harvardské universitě je založena poznatku, že chlad způsobuje proces zvaný lipolýza neboli rozpad tukové tkáně.


Cryolipolýza – zázrak, nebo humbuk

Například, když budeme cucat kostku ledu, tak tukové tkáně v ústech zrudnou. V laboratořích na Harvardu zjistili, chladem poškozené tukové buňky se neukládají. To vede k redukci hmotnosti. Tento efekt byl pozorován jen v horních milimetrech tukové tkáně, ovšem nikoli v kůži, která zůstala nedotčená.


Chlad musí být soustředěný a intenzivní (což vysvětluje, proč život v chladných oblastech nezpůsobuje hubnutí). Během zkoušení nové léčby, zvané cryolipolýza, jsou chladící destičky pokládány přímo na místo, kde je potřeba tuk odstranit.


Tyto destičky velké od tří do čtyř centimetrů jsou velice chladné. Zkoušky ukázaly, že tuk mizí již po pěti až dvaceti minutách při teplotě minus 1°C .


Během klinických zkoušek byli pacienti ošetřování zařízením vyvinutým americkou firmou Zeltiq. „Víme, že mrazení ničí tukovou tkáň, a pokud se tak bude dít způsobem, který předpokládáme, je to skvělý nápad. Je to nový způsob, proto ho musíme pořádně prověřit,“ říká doktor Dieter Manstei, který vede studii Massachusettské hlavní nemocnice a Harvardské university.


Dietu nic nenahradí

Douglas McGeorge, prezident Britské asociace plastických chirurgů, k nové metodě říká: „Můžeme snížit teplotu až na úroveň, která způsobuje rozpad tukové tkáně. Kůže je mnohem více odolná vůči chladu než tuk. Ovšem chlazení tkáně může být hodně bolestivé, a možná se to v některých případech bude moci dělat jen v anestezii.“


„Metody jako liposukce či laserová metoda jsou založeny na ničení tukových buněk, což vede ke snížení hmotnosti. Tohle je jen jiná cesta.,“ pokračuje. „Žádný z těchto způsobů nikdy nenahradí dietu. Ale pokud bude tato metoda účinná, bude skvělá pro ošetření těch částí těla, která odolávají dietám. Ale zdravý způsob stravování nenahradí nic.“

 

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 167