Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Nová hračka. Osobní detektor lži

Pokud jste paranoidní a nevěříte lidem ve svém okolí nebo pokud máte podezření, že vás partner podvádí, můžete si pořídit mašinku, která lháře nachytá na švestkách.

Mluvili jste někdy s někým a nemohli se přitom zbavit dojmu, že vám lže? Měli jste v tu chvíli chuť ho chytnout pod krkem a říct mu do očí, ať z vás nedělá blbce a kápne božskou? Pokud u sebe náhodou pro tyto případy nenosíte injekční stříkačku naplněnou sérem pravdy, pak máte asi smůlu. Pravdu se nedovíte. Nebo že by? Defibulator neboli osobní detektor lži by vašeho známého mohl usvědčit ze lži.

Lháře pozná s jistotou na 65 %
Byl vyroben loni a pořídit se dá  v přepočtu zhruba za 900 korun. Vyvinuli ho Američani v Alexander Innovation Wizard v Las Vegas. Podle vibrací lidského hlasu tahle malá mašinka dokáže lháře rozeznat s pětašedesátiprocentní přesností.

magazin.cz

Jak to funguje? Jak se to používá? Nejdřív potřebujete souhlas toho, jehož "výpověď" chcete detektorem prověřit. Takže to nefunguje tak, že byste to mohli zkoušet na kohokoli. Ten člověk o tom musí vědět, že ho testujete na detektoru lži. Když bude souhlasit, nejdřív do detektoru nahrajete stoprocentní pravdu, aby mašinka věděla, jak mluví pravdivě.

„Poproste svého společníka o odpovědi na 3 úplně jednoduché otázky, na které vám musí odpovídat jen ANO nebo NE. Jeho odpovědi si nahrajte na detektor. Detektor lze napojit i na mobilní telefon, takže si pak můžete nahrát tyhle základní otázky a odpovědi během mobilního hovoru a při dalších telefonátech už vám defibulátor může hlásit, jestli člověk na druhém konci lže či ne.“

Výrobce vysvětluje dál: “Pak se zeptejte na otázky, u kterých už odpovědi zdaleka nejsou tak jednoznačné a ptejte se na věci, u kterých chcete otestovat pravdu a lež. Na LCD panelu defibulátoru přezdívaném Demonocchio se ukáže jakákoli odchylka od normálního pravdomluvného hlasu.“

Kdy vytáhnout detektor?
S kapesním detektorem lži si můžete užít hodně srandy, ale můžete si i dost lidí znepřátelit, buď  tím, že budete chtít použít detektor, tak jim vlastně projevíte nedůvěru. Nebo ještě hůř tak, že oni doopravdy budou lhát, a tak zklamou vaši důvěru.

Když vám váš partner podezřele často bude tvrdit, že ty blond vlasy, které se mu neustále záhadně zjevují na předním sedadle jeho auta, jsou od zlatého retrívra, kterého občas vozí jednomu kamarádovi na chatu, můžete ho prozkoušet detektorem a možná bude brzo volný a bude mít čas výhradně pro svého tajemného blonďatého psa.

Jenže je to jenom taková hračka a těžko se dá zaručit, že bude spolehlivě fungovat a bude výkonná jako policejní detektory, které vídáme ve filmech. I tyhle vymakané mašiny ale vyškolený zločinec dokáže obalamutit.

S kapesním defibulátorem je míra úspěšnosti výsledků ještě menší. Navíc, když člověk ví, že ho někdo podrobuje testu detektorem lži, může znervóznět natolik, že výsledky defibulátoru budou značně nepřesné. Ale jako hračka je to možná docela fajn...

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 242