Šťastné ženy
Porodní specialista Panayiotis Zavos tak přišel s opravdu senzační zprávou. Sdělil ji britskému listu The Independent. Konkrétně prý naklonoval čtrnáct embryí, z nichž jedenáct potom uložil do děloh čtveřice žen.
Ženy, z nichž jedna je svobodná a tři vdané, svorně prohlásily, jak moc jsou šťastné, že porodí první naklonované děti. V případě úspěchu by tak vstoupily do dějin. Klonování lidí bylo dosud jedním z posledních tabu lékařské vědy.
Zpráva je velmi pravděpodobně pravdivá. Potvrdil ji i jeden dokumentarista, který celou operaci podrobně sledoval a točil o ní snímek.
Jelikož je klonování lidí ve většině západních zemí zakázáno, proběhl zákrok pravděpodobně v některé z laboratoří na Středním východě. Docela paradox, když si uvědomíme, že právě tam je náboženství, tedy nedotknutelnost božského stvoření, brána s takovou vervou.
Velká kontroverze
Americký doktor kyperského původu Panayiotis Zavos ale dodal, že první fáze naklonovaných embryí nevedla k žádnému těhotenství. To je v případě umělých oplodnění vcelku obvyklé.
Zavos ale rozhodně nehodlá přestat a pouští se do dalších fází. Chce zkrátka uspět. Podle svých slov se také snaží, aby se první naklonované dítě narodilo především zdravé.
Proti Zavosovým pokusům stojí samozřejmě celá řada odborníků i laiků, kteří volají po tom, aby klonování zanechal. Může prý otevřít Pandořinu skříňku, kdy se klonování rozjede skutečně naplno a přinese úplně nový, nepředvídatelný věk lidstva.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 148