Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Nejbizarnější zákony na světě

Zákony a jejich ctění jsou jedním z pilířů demokratické společnosti. Jelikož se většinou nedá vyhovět všem, najdou se vždy skupiny lidí, kterým některé zákony nevoní. Další jsou pak čistě hloupé a nelíbí se snad nikomu.

A pak je tu skupina zákonů, které jsou naprosto bizarní, nepochopitelné a nesmyslné. A přesto platí.

Povolení na reinkarnaci

V Číně řídí vše komunistická strana a co si budeme povídat – tibetské mnichy nemá příliš v lásce. Dělá tak všechno pro to, aby jim znepříjemnila život. A to i ten další. Podle zákona z roku 2007 tak mnich musí požádat o svolení, pokud se chystá provést reinkarnaci.

Zákaz žlutého margarínu
Pokud se ocitnete v americkém státě Missouri, dejte si dobrý pozor na to, co si mažete na chleba. Na území tohoto státu je totiž stále platný zákaz prodávání a používání žlutého margarínu. Zákon už je starý přes sto let, ale pořád platí, byť už logicky není tolik vyžadován. Kdysi dávno byl totiž průmysl Missouri založen na produkci pravého másla.

Zákaz úmrtí v parlamentu

Ačkoliv Velká Británie nemá psanou ústavu, tento zákon teoreticky skutečně platí. Úmrtí v parlamentu, královském paláci nebo nějaké další budově formálně podléhající koruně, je nežádoucí. Každá osoba, která zde skoná, má totiž právo na státní pohřeb. Proto se nedivte, když vás raději vynesou a nechají zemřít venku.

Vracení odpaněných nevěst
Podobný zákon bychom čekali spíše v některé z muslimských zemí, ale rozhodně ne v sexuálně odvázané Brazílii. A přesto – v letech 1996 až 2002 zde platil zákon, který umožňoval čerstvým ženichům do deseti dnů „vrátit“ nevěstu v případě, že se prokáže její předmanželský sex.

Zákaz sexuálních hraček

Ne všechny podivné zákony musí být nutně zastaralé. Například ten, co v americkém státě Alabama zakazuje prodej pomůcek určených ryze na stimulaci pohlavních orgánů, byl přijat teprve v roce 1998. Naštěstí není zakázáno použití, a tak si místní obyvatelé sexuální hračky mohou dovážet odjinud.

Konopí ano, tabák ne
V Nizozemsku si sice na veřejných místech můžete zapálit cigaretu plnou čistého konopí, ale nikoliv cigaretu s tabákem. Zákaz kouření tabákových produktů, a to i smíchaných třeba s oním konopím, platí v restauracích, barech a na určitých místech venku od roku 2008.

Pokuta podle výdělku

Tohle je možná bizarní zákon, ale zcela určitě je účinný. Ve Finsku se totiž výše dopravních pokut počítá podle výdělku pokutovaného. A tak když prezident koncernu Nokia Anssi Vanjoki napálil svého Harleye rychlostí 75 kilometrů za hodinu na padesátce, dostal opravdu tučný bloček. Stálo na něm v přepočtu 200 milionů korun. Jistě zcela náhodou klesl o pět dní později šéfovi plat ve firmě tak, že bylo možné pokutu uhádat na nějaké dva miliony korun.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 90