Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Screen / foto: sxc.hu

Bill Gates to balí. Jde do důchodu!

Bill Gates se po 35 plodných letech rozhodl odejít do důchodu a nadále se věnovat pouze své charitě.

Nejbohatší muž planety, zakladatel a dlouholetý šéf softwarového koncernu Microsoft a štědrý filantrop Bill Gates se rozhodl dát branži, která mu přinesla věhlas a miliardy dolarů, vale. Ohlásil to ve svém posledním velkém projevu na Consumer Electronics Show v Las Vegas.

Již v roce 2000 přepustil křeslo šéfa největšího softwarového molochu světa svému kolegovi a příteli Paulu Allenovi, v létě vyklidí i stůl hlavního mozku společnosti. Příští Windows tak budou první bez Billova příspěvku.

Miliardy půjdou do Afriky

V budoucnosti se chce Gates se svou ženou Melindou věnovat vlastní nadaci, která bojuje proti chudobě a nemocem, jako je malárie či AIDS, v rozvojovém světě.

„Poprvé od mých 17 let nebudu mít u Microsoftu práci na plný úvazek,“ žertoval Gates ve své řeči. „Nevím, jaký bude můj poslední pracovní den – dost možná bude komický.“

Že však stále netrpí nedostatkem vizionářského talentu, doložil zbytkem svého projevu. „V mnoha případech jsme zcela na začátku přeměny, kterou software umožňuje. V budoucnu udělá technologie život bohatším a otevře nové komunikační oblasti. Ke klíčovým elementům blízké softwarové budoucnosti budou patřit zcela přirozené způsoby ovládání, například pouhými doteky či řečí,“ nechal se Gates slyšet a vzápětí sklidil ohlušující potlesk.

Z garáže až na vrchol

V roce 1971 si Bill založil tradiční americkou garážovou firmu Traf-o-Data a vytvořil svůj první operační systém. V sedmnácti letech se dočkal slušného výdělku 20 000 dolarů ročně. Spolu s univerzitním kolegou Paulem Allenem o čtyři roky později napsal známý program BASIC a založil pozdější impérium Microsoft.

Roku 1990 přišla hvězdná hodinka celé počítačové branže. Bill Gates vytvořil Windows 3.0. Ty udělaly z Microsoftu vůdčí společnost na velice nadějně se rozvíjejícím trhu. Dnes jde o jednu z největších firem světa.

Operační systém Windows obsluhuje přes miliardu počítačů na všech kontinentech. Ovšem to už zdaleka není jediná úloha celého koncernu. Ten se věnuje například i hernímu průmyslu. Neváhal investovat několik miliard dolarů například do rozvoje konzole Xbox, která se nyní těší velké oblibě.

1. ledna 1994 si Gates vzal za ženu programátorku Melindu, s níž přivedl na svět tři děti a o několik let později založil nadaci Bill and Melinda Gates Foundation, ve které našla uplatnění velká část nejen jeho majetku. Značný obnos mu svěřil i další slavný miliardář Warren Buffett. Prý proto, že si je jist dobrým využitím těchto prostředků.

Přestože mnozí škarohlídi tvrdí, že Bill Gates za svůj úspěch vděčí pouze vhodně okopírovaným nápadům někoho jiného, při pohledu na jeho životní příběh člověka napadá jediné slovo: neuvěřitelné.

Jaký názor máte na Billa Gatese vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 87