Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: ShutterStock.com

Za bohaté Číňany chodí sedět dvojníci

Za peníze si v Číně můžete koupit tédměř vše – třeba svobodu nebo i lidský život. O tom vědí i movití hříšníci, kteří využívají své dvojníky, aby pykali za jejich prohřešky.

V čínské historii naprosto běžné

Nad tím, že v čínských věznicích sedí vlastně nevinní, zatímco praví zločinci běhají na svobodě, se zdejší úřady moc pobouřeně netváří. Proč by také měly, vždyť jde ze zákona o naprosto legální věc. Už v roce 1899 se bílý student čínských práv Ernest Alabaster podivoval nad tím, že soud zločincům povoluje, aby jejich trest za ně vykonal někdo jiný. V roce 1895 o tomto zvyku píše i  křesťanský misionář George Mackay: „Bylo to takové veřejné tajemství – vědělo se, že jde o dvojníky, kteří nemají s daným zločinem nic společného, přesto byli zaplaceni za to, aby se nechali mučit.“

magazin.cz

 

Viník na svobodě, nevinný ve vězení

A tak to funguje i dneska – moderní Číňané využívají starých tradic, aby mohli smáznout nějaké své hříchy. Třeba majitel společnosti, která se zabývá demolicemi domů se namočil do průvšihu, za který mu hrozil pobyt za mřížemi. Nosit vězeňský mundúr se mu moc nechtělo a tak si našel chudého dvojníka, který vzal šichtu ve vězení za něj. Podnikatele to stálo jen trochu kořalky a taxu 31 dolarů za každý den prožitý v „chládku“.

 

Peníze, nebo život?

Tato praktika je v Číně natolik oblíbená, že dvojníci dostali speciální název – ding zui, což znamená „náhradní zločinec“. Ovšem daleko šílenější je, že existují i náhradníci, kteří si za boháče střihnou i popravu. Většinou jde o zoufalce, kteří chtějí tímto činem finančně zabezpečit třeba své děti. Sice to může znít bizarně, nicméně vysocí čínští úředníci tuto možnost vidí jako velmi efektivní. Skutečný viník je totiž potrestán tím, že musí dobrovolníkovi zaplatit pořádnou částku peněz. Ten svou smrtí zase dá nový život svým členům rodiny...

magazin.cz

 

Když průšvih slízne „ten druhý“

Zdá se vám to přitažené za vlasy? Tak třeba dvacetiletému Hu Binovi tato zákonná možnost zachránila kůži. Tento bohatý synek se rovněž dopustil dopravní nehody, při níž zahynul člověk. Jenže boháče tato „maličkost“ nechala klidného. Naopak, bezprostředně po incidentu vesele se svými přáteli pokuřoval a měl z příjezdu policie jenom srandu. Aby ne, vždyť na lavici obžalovaných ho zastoupil jeho dvojník. Původně se za vraždu dává v Číně nejvyšší trest – tedy smrt. V případě ale tohoto mladého vraha se verdikt soudu omezil pouze na tři roky vězení. Hu Binovi to samozřejmě bylo fuk, nicméně jeho náhradník si oddychl, že si uchoval svůj život.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 2