Jeho největším přínosem je prakticky dokonalá mimika a pohyby rty. Od těch lidských jsou takřka k nerozeznání.
Kamera v očích
Jmenuje se Jules, nemá tělo a je to hermafrodit. Důležitá je ale jeho hlava, která dokáže kopírovat jakékoliv obličejové pohyby. Ty jsou nahrávány kamerou v Julesových očích a mapovány na titěrné motorky v jeho kůži.
Dokáže se ušklíbat na stovky způsobů, mračit se, smát se a dělat nejrůznější grimasy, jež byly dosud vlastní jen lidem. Samozřejmě je schopen také „mluvit“. Skutečně hýbe rty tak, jak si žádají jednotlivá slova.
Jde o velmi pokročilou technologii, jež navíc funguje v reálném čase. Robotova kamera pracuje s frekvencí pětadvaceti snímků za sekundu, takže lidské oko téměř nerozezná zpomalení v napodobování výrazů.
Interakce lidí a robotů
O Julese se postarali vědci z Velké Británie, kteří se výzkumu věnovali tři a půl roku. Jejich cílem bylo vylepšit interakci mezi lidmi a roboty.
Humanoid má zabudovaných čtyřiatřicet motorků, dokonale skrytých pod gumovou kůží, jež je nesmírně flexibilní a na pohled nepoznatelná od té skutečné.
Původně měl Jules naučenu jednu jedinou řeč, ale to nebylo ono, a tak se vědci vrhli na mnohem náročnější projekt a naučili ho opakovat. Tohle ale rozhodně není poslední Julesova fáze – i nadále se bude vyvíjet a zlepšovat.
Jules v akci
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 333