Od té doby jsme se perského prince nezbavili a jen jednou z něj byli zklamaní (v roce 1999 vyšel hrozivý Prince of Persia 3D).
Bude i film
Ovšem novodobá trilogie Písků času si získala početné zástupy fanoušků. A bylo proč. Jednalo se o moderní, byť mnohdy temnou a výborně vyprávěnou pohádku. Navíc s atraktivním herním systémem, který kombinoval souboje s akrobatickými pasážemi.
A kombinoval je tak dobře, že se slavný producent Jerry Bruckheimer rozhodl podle herně již uzavřené trilogie natočit vysokorozpočtový snímek, který má ambice být dalšími Piráty z Karibiku. Ale ani herní společnost Ubisoft nelení a připravila další inkarnaci Prince of Persia.
Ta započíná zcela novou etapu série – proto hra nemá ani žádné pořadové číslo. Jde zkrátka o jakýsi restart ságy. Takže můžete zapomenout na vše, co jste se v předchůdcích dozvěděli.
Už samotný princ je tady v mnohém jiný. Z někdejšího šlechtice se stal tulák hledající smysl života v sarkasmu a procházení perskou pouští. Jednoho krásného dne mu ale do cesty vběhne kouzelná Elika, pronásledovaná svým otcem.
Ruku v ruce s parťačkou
A princ se chtě nechtě dostane do kolotoče turbulentních událostí, na jejichž začátku je do světa vypuštěn zlý bůh Ahriman, který rozsévá zkázu po celé říši. Princ s Elikou ho musí samozřejmě zastavit, a to tak, že pročistí celkem čtyřiadvacet lokací. To vám vystačí na nějakých deset až dvanáct hodin královské zábavy.
Herně navazuje nový Prince of Persia na své předchůdce. To znamená, že se hojně opírá o akrobatické schopnosti, které vám umožní běhat po zdech, šplhat, přeskakovat propasti, ručkovat, balancovat na kůlech apod.
Jakmile se to trochu naučíte, budete schopni tyto akce navazovat v překrásné kombinace ve velké rychlosti. To je teprve podívaná!
Jedna velká změna v téhle oblasti ale přece jenom je. K ruce máte Eliku, která vás až na výjimky provází celou hrou a fyzicky s vámi pobíhá po úrovních. Slouží přitom jako záchranný element. Když nezvládnete nějakou situaci a řítíte se například do propasti, dokáže vás v poslední chvíli zachránit.
To znamená, že ve hře v podstatě nemůžete umřít. Ano, trochu to snižuje pocit napětí, na druhou stranu se vyvarujete frustraci, která byla v předchozích dílech značná.
Rozporuplné boje
Poněkud do pozadí ustoupily souboje. Ty jsou tentokrát koncipovány odlišně. Nikdy nestojíte proti přesile a většinou bojujete proti jednotlivým, ale zato pořádně silným a speciálními schopnostmi oplývajícím monstrům. Bojový systém je vcelku jednoduchý a zpočátku velmi zábavný. Po několika hodinách ale narazí na své hranice a hráč zjistí, že nic nového od něj už čekat nemůže.
To ale nevadí, protože soubojů zase tolik není a hra je tak dobře namíchaná, že vám přijde stereotypní jen v minimu případů.
Naopak byste se měli rozplývat nad její uměleckostí. Autoři se totiž nebáli sáhnout po cel-shade technologii, která Prince of Persia halí do skutečně pohádkových kontur. Detaily jsou zpracovány opravdu precizně a některé úrovně jsou kapitoly samy pro sebe. Ty malebné, ale zkažeností zdevastované scenérie si budete s radostí prohlížet hodně dlouho.
Nový Prince of Persia se nám hodně líbí. Nejde sice o nějaký inovativní kus, ale dokáže zaujmout kvalitními herními mechanismi a vizuálním pojetím. Krom toho se neštítí ani použití vtipu, jenž staví zejména na kousavé komunikaci mezi princem a Elikou. Takhle nějak si představujeme moderní hru pro široké masy!
Výrobce: UbiSoft Montreal
Distributor: Playman/Cenega
Cena: 999 Kč (PC verze), 1699 Kč (PS 3 a Xbox 360)
Hodnocení: 8,5
Video
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 139