Vozidlo s příznačným názvem Boss vyhrálo pravidelnou soutěž DARPA Urban Challenge, v níž se o vítězství utkávají robotické vehikly.
Boss vyhrál díky tomu, že dokázal nepřetržitě jezdit šest hodin, přičemž za tuto dobu urazil 60 mil, tedy cca 96 kilometrů. Soutěž probíhala ve městě duchů v americkém státě Kalifornie.
Výsledek výzkumu a výroby Carnegie Melon univerzity v Pittsburghu zvítězil již ve třetím podobném, ministerstvem obrany USA sponzorovaném závodě. Kromě toho, že lidé v Pentagonu připravují své vlastní koncepty, dávají tímto způsobem prostor i potenciálně objevným nápadům vědců. Motivace je přitom značná, protože tzv. „prize money“, tedy odměna za vítězství, činí dva miliony dolarů.
Závod se kvůli co nejtěžším podmínkám konal v noci na připravené dráze postavené na území vojenské základny. Testovala se nejen schopnost překonávat překážky, ale také rychlost.
Není pochyb o tom, že zatím pouze zkoušené technologie se brzy stanou běžnou součástí armád. Průkopníkem v této oblasti jsou Spojené státy, které chtějí první podpůrné vozidlo bez řidiče nasadit do akce v roce 2015. Ve válečných oblastech – v Iráku či Afghánistánu – by takový stroj výrazně přispěl k vyšší bezpečnosti vojáků.
V dlouhodobějším horizontu se přitom počítá i s mimoarmádním využitím. Největší automobilky se technologií také zabývají a rovněž sponzorují různé vědecké týmy při univerzitách, jejichž nápady pak využívají.
Nejprve se počítá s výrazně vyspělejšími pomocníky při řízení, později pak přijdou na scénu i umělou inteligencí zcela ovládané vozy. To by mohlo znatelně snížit počet dopravních nehod.
Na druhou stranu – není to v současnosti přeci jen trochu vzdálené sci-fi?
Video:
Co si o tom myslíte vy?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 16