Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
DARPA Urban Challenge / foto: Shutterstock

Auto bez řidiče vyhrálo závod

Američané stále více usilují o vyvinutí inteligentní technologie, která by umožnila pozemní průzkum, aniž by za volantem musel sedět člověk.

Vozidlo s příznačným názvem Boss vyhrálo pravidelnou soutěž DARPA Urban Challenge, v níž se o vítězství utkávají robotické vehikly.

Boss vyhrál díky tomu, že dokázal nepřetržitě jezdit šest hodin, přičemž za tuto dobu urazil 60 mil, tedy cca 96 kilometrů. Soutěž probíhala ve městě duchů v americkém státě Kalifornie.

Výsledek výzkumu a výroby Carnegie Melon univerzity v Pittsburghu zvítězil již ve třetím podobném, ministerstvem obrany USA sponzorovaném závodě. Kromě toho, že lidé v Pentagonu připravují své vlastní koncepty, dávají tímto způsobem prostor i potenciálně objevným nápadům vědců. Motivace je přitom značná, protože tzv. „prize money“, tedy odměna za vítězství, činí dva miliony dolarů.

magazin.cz
Není divu, že byl pohled na startovní rošt roztodivný. Vedle sebe se postavily například "obyčejné" SUV či mohutný vojenský náklaďák, ověšený blikajícími světly, lasery a kamerami. Do cíle však dorazilo pouhých šest z jedenácti finalistů.

Závod se kvůli co nejtěžším podmínkám konal v noci na připravené dráze postavené na území vojenské základny. Testovala se nejen schopnost překonávat překážky, ale také rychlost.

Není pochyb o tom, že zatím pouze zkoušené technologie se brzy stanou běžnou součástí armád. Průkopníkem v této oblasti jsou Spojené státy, které chtějí první podpůrné vozidlo bez řidiče nasadit do akce v roce 2015. Ve válečných oblastech – v Iráku či Afghánistánu – by takový stroj výrazně přispěl k vyšší bezpečnosti vojáků.

V dlouhodobějším horizontu se přitom počítá i s mimoarmádním využitím. Největší automobilky se technologií také zabývají a rovněž sponzorují různé vědecké týmy při univerzitách, jejichž nápady pak využívají.

Nejprve se počítá s výrazně vyspělejšími pomocníky při řízení, později pak přijdou na scénu i umělou inteligencí zcela ovládané vozy. To by mohlo znatelně snížit počet dopravních nehod.

Na druhou stranu – není to v současnosti přeci jen trochu vzdálené sci-fi?

Video:

Co si o tom myslíte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 16