Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Hitman / foto: Shutterstock

Hitman: Holohlavý zabiják v Čechách

Holohlavý zabiják nenechá svou invencí v zabíjení nikoho chladným – ani živým. Po dlouhých letech se o tom mohou přesvědčit i filmoví fandové.

Zabiják musí být dohola

magazin.cz
Sága vyprávějící o osudech holohlavého zabijáka si hráče získala už po vydání prvního dílu v roce 2000. Hitman měl hodně zvláštní rodokmen – genetická laboratoř ho vyšlechtila na základě DNA pěti největších vrahů současného světa. Hned poté se dostává do služeb takzvané Agentury a krom jiného se vydává popravit svých pět vyvedených otců. Příběh skutečně měl co nabídnout.

Hitman, který má na zátylku vytetován čárový kód a jemuž se přezdívá Agent 47 (sériové číslo), na první pohled působí neosobně. Překvapivě dobře se s ním ale sžívá, byť často není jasné, zda jde o charakter dobrý, nebo záporný.

Děj se ve třech pokračováních vyvíjí spletitými uličkami. Na Agenta 47 si například políčí konkurenční Agentura, začne ho vydírat mafie a poslední díl vrcholí dvěma alternativními konci (v jednom Hitman umírá).

magazin.cz
Není to ale příběh, co sérii přineslo slávu. Jde především o způsob hry a neuvěřitelně variabilní postupy v zajímavě vystavěných úrovních. Prakticky vždy máte zadán nějaký cíl, který je třeba zneškodnit, ale je pouze na vás, jak se svého úkolu zhostíte. Je tu možnost popadnout první kvér a vykosit četné ochránce, ale mnohem důmyslnějším a zábavnějším postupem je využívání převleků. Co se třeba převléci za číšníka a oběti naservírovat otrávené jídlo?

Hráči si na Internetu vyměňují taktiky, jak mise různými způsoby splnit – a tato databanka je naplněna po okraj. Často jsou možná tři a více řešení. Velkou roli samozřejmě hraje i plížení, jež do hry vnáší husté napětí.

Vybrali toho správného?

magazin.cz
Jak už to tak bývá, zfilmování se dočkají ta herní témata, která mohou nabídnout solidní dějovou konstrukci a silný ústřední charakter. To Hitman splňuje na jedničku a i méně zručný režisér by z takového materiálu vykouzlil aspoň nadprůměrný thriller.

Ten se začal promítat teprve přednedávnem, přičemž první ohlasy rozhodně nezní špatně. Taktovku uchopil debutující režisér francouzského původu Xavier Gens.

Producenti do hlavní role vybrali Timothy Olyphanta a mezi fanoušky vzbudili velkou nevoli. Mnozí se totiž domnívali, že si Hitmana střihne Vin Diesel, který se v projektu v jeho počátcích angažoval, ale později byl vypoklonkován. Další si zase přáli Jasona Stathama, jenž vynikl v podobně zaměřeném Kurýrovi a Agentovi 47 jako by z oka vypadl.

Xavier Gens se nechal slyšet, že v případě úspěchu to jedním filmem zdaleka nekončí. Ba právě naopak – jde jen o začátek, který vybudoval potřebné pozadí temného noir světa, v němž by se již brzy mohla odehrávat další dobrodružství.

Hra:

Film:

Co na Hitmana říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 58