Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Blue Gekko

Movember 2010: Měníme pohled na zdraví chlapů

Buďte styloví a pomůžete!

Od začátku listopadu se v Čechách uskuteční již druhý ročník charitativní kampaně Movember. Kampaň, která si klade za cíl šířit osvětu o rakovině prostaty, se poprvé uskutečnila v roce 2003 v australském Melbourne.

magazin.cz
Jejím posláním je efektivně informovat o závažnosti této choroby, učinit z ní veřejně diskutované téma a upozornit na důležitost prevence. Zároveň ale také podpořit fond benefičního partnera.

Název vznikl spojením anglických výrazů NOVEMBER - česky listopad - měsíc, v jehož průběhu kampaň probíhá – a MO (zkrácený výraz pro moustache) - česky knír, který je znakem a hlavním prostředkem komunikace tohoto projektu.

Do projektu se opět zapojilo mnoho českých známých osobností, jako například Jan P. Muchow, Yemi A.D., kapela PSH, Ota Klempíř, kapela Wohnout, Michal Dvořák, Michal Froněk, rapper Indy a Miss ČR 2003, Lucie Váchová. Široká veřejnost se může do projektu zapojit v podobě aktivní účasti jako MO brácha nebo MO ségra, či finančním příspěvkem na dárcovský účet Movemberu.

magazin.cz

V listopadu se bez kníru neobejdete
Symbolem Movemberu je knír, který si sympatizanti kampaně - zvaní MO bráchové - nechávají narůst v průběhu listopadu.

Prvního listopadu začne každý „brácha“ s čistou, oholenou tváří a po zbytek měsíce si svůj odznáček nad horním rtem řádně opečovává a zvolí si svojí variantu knírku. Každá odpověď na neodvratnou otázku („Co ho to s tím knírem napadlo?“) znamená rozšíření informace o Movemberu, a tedy i rizicích rakoviny prostaty.

magazin.cz

Zúčastnit se mohou i zástupkyně něžného pohlaví, předvídatelně označované jako MO ségry. Od nich by bylo hrubé očekávat stejný styl podpory jako od pánů, takže mají za úkol veškerými legálními a společensky přijatelnými prostředky verbovat další a další bráchy.

Všichni dohromady společnými silami uvědomují veřejnost o možnosti vlastního finančního příspěvku na dárcovský účet Movemberu (číslo účtu je 35-0060798309 / 0800), jenž je hlavní sbírkou financí pro kampaň. Partner projektu, kterým je „Nadační fond onkologie 21. století“, obdrží plných 100 procent vybrané částky.

Dne 27.11.2010 vrcholí projekt slavnostní Movember party 27/11/ v prostorách Hard Rock Cafe v Praze, na níž se „Mo bráchové" pochlubí svými hrdě a pečlivě vypěstěnými knírky v rámci souboje o titul muže Movemberu. Výtěžek ze vstupného samozřejmě poputuje na konto Nadačního fondu onkologie pro 21. století.

magazin.cz

Celebrity slaví Movember
Do charitativní kampaně Movember se ve světě zapojila a svou podporu tak vyjádřila i řada celebrit jako například herec Tom Selleck, Sasha Kohen alias Borat či surfař Mick Fanning.

V loňském roce se MO brátry stali mimo jiné Matěj Ruppert či Lukáš Pollert. MO ségry zastupovala modelka Renata Langmannová.

I v letošním roce se do kampaně Movember zapojil značný počet českých celebrit. MO bráchy a MO ségry se mimo jiné stali, hudební skladatel Jan P. Muchow, režisér Ota Klempíř, designér a spolumajitel studia Olgoj Chorchoj, Michal Froněk, závodník motocrossu FMX, Martin Koreň, členové hudební kapely Eddie Stoilow, která vyhrála cenu MTV za nejlepší kapelu v ČR, a další.

magazin.cz
„Ze začátku jsem Movember bral jako pouhou srandu. S partou si nechat narůst knírek a smát se tomu jak vypadáme pořádně chlapsky, ale je k tomu mnohem víc. Knírek je symbolem mužství a díky němu a kampani Movember šíříme slovo o vážné věci a tou je rakovina prostaty. Ze všech vtípků co dělám za celý rok, má tenhle jediný smysl,“ popisuje důvod pro své zapojení do projektu jezdec motocrossu FMX, Martin Koreň.

„Nechat si narůst knírek je pro mne mentálně stejně těžké jako představa vylézt na Everest, nebo uběhnout maraton bez tréninku. Mám rád ulitu svého image, která mně ochraňuje od okolí. Knírek tuto integritu rozhodně narušuje, ale pro skvělou akci jakou je Movember, je nutno třeba i vylézt na kopec,“ vysvětluje designér Michal Froněk.

„Důvod proč to děláme, je podpořit tuto kampaň proti nemoci, která vyhubuje naše okolí a přátele, a je třeba vyvíjet technologie a studia v rámci odstranění této nemoci z našeho okolí,“ uvádějí hudebníci ze skupiny Eddie Stoilow.

Člen kapely J.A.R., Ota Klemíř uvádí jako důvod pro svoji účast na Movemberu….„Do projektu Movember jsem se rozhodl vstoupit, protože mi forma kampaně přijde jako vtipný způsob jak upozornit na věc, která může kdykoliv potkat kohokoliv z nás chlapů. Osvěta není na škodu, a pokud se povede vybrat navíc peníze na potřebná zařízení, která mohu někomu i zachránit život, tak proč ne. Ačkoliv si myslím, že co se má stát to se stane.

Český rapper Indy dodává… „je dobrý o těch věcech mluvit, mít informace, nebo samotnou podporu na různých úrovních. To poslední je důležitý hlavně pro ty, jejichž život se s tímhle problémem musí potýkat. Zvolený způsob a kampaň je podle mě úplně ideální možnost, jak vyjádřit svojí podporu.“

magazin.cz

Staňte se českým MO bráchou, nebo MO sestrou

  1. Získejte průběžně informace na www.movember.cz a prvního listopadu začněte s hladkou tváří.
  2. Celý měsíc pěstujte svůj knírek, ale pozor je tu pár pravidel:
  • knírek se nesmí spojit s kotletami. Pak jde o vous.
  • řidítka knírku se nesmí spojovat na bradě. To je klasická kozlice.
  • malý zdvořilý růst pod spodním rtem se dovoluje - tzv. mušketýrka.

Sledujte náš facebook a web, na kterém Vás budeme průběžně informovat o aktuálním dění kolem českého Movemberu !

www.movember.cz
www.facebook.com/movembercz

Dárcovský účet projektu Movember: 35-0060798309 / 080

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 2