Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: shutterstock

Tip na boj s kocovinou: toast s medem!

Tahle rada se vám možná hodí na Silvestra.

Při přípravách na poslední noc roku bychom se podle britských odborníků měli zásobit nejen šampaňským a chlebíčky, ale i medem a chlebem. Glukóza v medu obsažená pomáhá tělu rozložit alkohol na neškodné vedlejší produkty. Tvrdí to dr. John Emsley z Královské společnosti pro chemii.

Pomožte rozkladu
Za nepříjemnou kocovinu totiž může především to, že alkohol se rozkládá na jedovatý acetaldehyd. Ten se pak pomocí fruktózy rozkládá na kyselinu octovou, která je spalována normálními metabolickými procesy.

Když si na chléb dáme trochu medu, dodáme tělu i draslík a sodík, a tak organismu pomůžeme lépe se vyrovnat s kocovinou.

"Pocit štěstí nám dodává alkohol. Za kocovinu může acetaldehyd. Je to toxická sloučenina, na niž se alkohol rozkládá. Způsobuje bolest hlavy a nevolnost. Tento stav ustupuje s tím, jak se acetaldehyd postupně rozkládá na méně jedovaté látky," vysvětluje dr. Emsley.

Anglický vědec reportérům listu Telegraph také přiznal, že kocovinu nejlépe léčí prostě čas. Ale jsou způsoby, jak jí můžeme předcházet a minimalizovat.

Jak pít?
Dobré prý je předem vypít sklenici mléka, držet se čistých nápojů jako je gin, občas alkohol proložit nealkoholickým nápojem a před ulehnutím do postele vypít půllitr vody.

"Mléko zpomalí absorpci alkoholu, což znamená, že se tělo vyrovnává vždy s menším množstvím acetaldehydu najednou. Gin je destilací dvakrát vyčištěný a rostlinné příchutě, které obsahuje, jsou přítomny jen ve stopovém množství. Obecně bych řekl, že by se lidé měli vyhýbat tmavým alkoholickým nápojům: povětšinou obsahují přírodní chemické látky, které tělu nesvědčí."

"Alkohol zvyšuje množství vylučovaných tekutin - všichni známe častější výlety na záchod. Dehydratace kocovinu zhoršuje, a proto bychom měli drinky prokládat nealkoholickými nápoji a před spaním vypít sklenici vody," dodal vědec.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 11