Uplynulo už hodně let od první vojenské přehlídky, která oslavovala vítězství nad fašismem. Tato událost se paradoxně nekonala osmého či devátého května, nýbrž 24. června 1945 v Moskvě, jako oslava právě skončené války. Hned další rok a roky po něm následující se ovšem tato událost konala v květnu. Nejenom v Moskvě, ale v dalších zemích osvobozených od Němců, ať už Sověty, Brity nebo Američany.
Den vítězství sice tehdy ukončil nejhroznější válku v dějinách, přesto oslavuje její ukončení, tedy nesmírnou radost těch, kteří přežili. Dnes vidíme v období tohoto výročí hlavně vlajky, vojáky a vojenskou techniku. Ovšem v minulém století byly symbolem vítězství v našich zemích hlavně šeříky. Proč?
Je to jednoduché. Lidé se v květnu 1945 chtěli přijíždějícím vojákům nějak odvděčit, a proto jim chtěli něco darovat. Jenže všeho byl tehdy nedostatek a tak brali cokoliv pěkného, co bylo po ruce. Na keřích tehdy kvetly zrovna šeříky, a tak všichni trhali hlavně tento květ. Proto byly osvobozující tanky plné barevných trsů šeříků a celá města jimi voněla. Při osvobozování Československa padlo přibližně 140 000 sovětských a 119 až 350 amerických vojáků (údaje se liší v závislosti od zdroje). Nezapomeňme tedy na jejich oběti, které nám přinesly svobodu. Až ucítíme vůni šeříku, zkusme si představit ty slavné dny, které ukončily válku, a buďme rádi, že žijeme v míru.
Šeříky, zapomenutý symbol vítězství nad fašismem
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!