Své stravovací návyky změnilo sedm z deseti lidí, kteří v poslední době pracovali z domova. Téměř pro polovinu respondentů tato změna znamená, že začali jíst více jídla uvařeného doma. Čtvrtina lidí pak začala jíst více ovoce a zeleniny. Stále stejně jako před začátkem opatření se stravovalo 31 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Upfield, výrobce margarínů Rama, Hera, Flora a Perla.
Podle průzkumu se při práci z domova devět z deseti Čechů věnovalo vaření. Při vaření ale příliš neplánovali – týden dopředu si jídla plánoval každý třetí, podle plánu pak nakupoval potraviny jen každý osmý respondent. Polovina lidí vařila podle toho, jaké suroviny zrovna měla doma k dispozici. Příprava jídla lidem na home office zabrala nejčastěji hodinu denně. Pro šest z deseti lidí šlo o více času než před začátkem koronavirových opatření, pro čtyři z deseti se doba věnovaná přípravě jídla nezměnila. Zároveň si každý čtvrtý člověk na home office jídlo objednával, šlo častěji o muže než o ženy. Pražané si jídlo objednávali častěji než obyvatelé jiných regionů.
Podle části průzkumu věnované margarínům a sendvičům používala margarín více než polovina lidí na home office. Nejčastěji odpověděli, že jej používají díky tomu, že se snadno a rychle roztírá. Podle desetiny lidí je margarín zdravější než máslo, stejné množství lidí si myslí, že margarín je druh másla. Lidé margarín často využívají při přípravě sendvičů a pomazánek.
Sendviče si alespoň jednou za týden připravovaly téměř dvě třetiny lidí pracujících z domova. Nejčastěji uváděli, že výhodou sendvičů je to, že jsou rychle hotové a dobře chutnají. Pro tři z deseti dotazovaných může sendvič představovat jakékoli jídlo dne, zatímco téměř polovina lidí jej považuje za svačinu. Tři čtvrtiny dotazovaných si sendvič neumí představit bez sýra, zelenina pak do sendviče patří podle šesti lidí z deseti.
K tomuto článku není otevřena diskuze