Proč vlastně dětem spořit
Každý rodič chce svému dítěti usnadnit start do dospělého života. Ať už v podobě příspěvku na bydlení, investice do vzdělání nebo financí na cokoliv dalšího. Možností existuje hned několik, ovšem výrazně se liší v konečném výsledku. Obrovskou nevýhodou všech druhů spoření je samozřejmě dlouhý časový horizont a ztráta hodnoty vložených peněz v důsledku inflace. Nejjednodušší možností je ukládat každý měsíc určitou částku například na spořicí účet. Sice máte finance v případě potřeby neustále k dispozici, ale o nějakém zhodnocení zde nemůže být bohužel řeč.
Finanční produkty orientované na děti
První možností je založit dítěti stavební spoření. To je velice oblíbené zejména díky státním příspěvkům a minimálnímu riziku ztráty vložených prostředků. Potomek si následně po dosažení plnoletosti může spořit dále, vzít si úvěr ze stavebního spoření pro financování vlastního bydlení, anebo smlouvu vypovědět a naspořené peníze vybrat a využít dle svého uvážení. V posledních letech se na trhu objevil nový produkt v podobě penzijního spoření pro děti. Ač může být název zavádějící, vaše dítě nedostane peníze až v důchodu. Částečně si naspořené peníze, ovšem bez státní podpory, může vybrat, až bude plnoleté, a to ve výši 30 %, zbytek dostane až v 60 letech.
Podílové fondy – vyšší riziko, ale také větší zisk
Pro méně konzervativní rodiče existují také možnosti investic do podílových fondů, kde je zhodnocení vložených finančních prostředků o dost vyšší, ovšem bez záruky nějakého pevného a pravidelného zisku. Výše zhodnocení samozřejmě také záleží na zvolené strategii investování. Vybírat můžete z dynamické, vyvážené nebo konzervativní. U dynamické varianty se pohybuje zhodnocení v řádu až 8 % za rok. Výhodou této varianty spoření pro děti je také možnost výběru vložených finančních prostředků v rámci několika dní.
Spořit dětem již od narození nebývá vždy výhodné
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!