Co vás na záchytce čeká
S opilým člověkem bývá často opravdu těžké pořízení. A pokud se pohybuje někde na veřejnosti, může se mu stát, že skončí na záchytce. Po zjištění promile alkoholu v krvi čeká nešťastníka studená sprcha, lékařská prohlídka a nakonec uložení do postele, kde je pacient v pravidelných intervalech kontrolován personálem. Po probuzení ho čeká ještě jedna prohlídka a předání osobních věcí a složenky. Samozřejmostí je pak nabídka léčby závislosti.
První pobočka byla v Praze
Záchytka je český vynález a vděčíme za ni Jaroslavu Skálovi (1916 – 2007). Byl to nejslavnější český bojovník proti alkoholismu, který hledal odpověď na to, co udělat s opilci, kteří mohou být nebezpeční nejen svému okolí, ale také sami sobě. První záchytná stanice a protialkoholní léčebna byla otevřena v Praze u Apolináře. Původně toto zařízení mělo fungovat jen ve zkušebním provozu po dobu 3 měsíců, ale díky své unikátnosti nejen u nás, ale i ve světě, se rozhodlo, že bude fungovat i nadále.
Zajímavosti o záchytkách
Ambulance se osvědčí, a tak začnou vyrůstat po celém světě. Nejvíce je jich asi v Rusku, kde však připomínají spíše vězení. Zajímavostí jistě je, že podle českých statistik patřili mezi nejpočetnější klienty instalatéři a hned po nich autoři veršů pro děti. V posledních letech ovšem původní účel záchytek upadá a mají sklony stát se spíše noclehárnami pro bezdomovce. Dvě třetiny klientů navíc za noc na záchytce nikdy nezaplatí, takže ty se stávají ztrátovými a zřizovatelé v podobě měst je musejí dotovat.
Zdroje:
Časopis Epocha 16/2011
Záchytka jako český vynález funguje již 80 let
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!