Podle zákoníku práce je pracovní úraz takový, k němuž došlo při výkonu povolání. V jeho důsledku, tedy při plnění pracovních úkolů, popřípadě v přímé souvislosti s nimi došlo k poškození zdraví. Pracovním úrazem naopak není myšlen úraz, k němuž došlo při cestě do zaměstnání a zpět domů.
Smrtelný, vážný a ostatní
Pracovní úrazy dále zákoník práce rozděluje na tři druhy. Smrtelný, závažný a ostatní. Přijde-li zaměstnanec při úrazu o život, hovoříme o pracovním úrazu smrtelném. Smrt přitom může nastat až do jednoho roku po nehodě. Trvá-li hospitalizace zaměstnance po úrazu dobu delší než 5 dní, jedná se o úraz závažný. Poškození zdraví vyžadující více než třídenní pracovní neschopnost, pak spadá do kategorie ostatní.
Kdy se obrátit na soud?
To, zda se jedná o pracovní úraz a do jaké kategorie spadá, patří do kompetence ošetřujícího lékaře. Uznat pracovní úraz jako takový ale musí zaměstnavatel. Pokud tak neučiní a zaměstnanec s jeho rozhodnutím nesouhlasí, může se obrátit na nezávislý soud. Do sporu nesmí zasahovat Státní úřad inspekce práce ani Inspektorát.
Jak se zachovat v případě pracovního úrazu
Dojde-li k pracovnímu úrazu, v první řadě je třeba zaměstnanci poskytnout první pomoc. Z právního hlediska je nutné až do doby objasnění jeho příčin zachovat stav pracoviště ve stavu, v němž k úrazu došlo. Zaměstnavatel je dále povinen zjistit příčinu úrazu a tu zaznamenat do knihy úrazů. Vznik závažného a smrtelného úrazu je pak nutné ohlásit příslušným orgánům. Posledním krokem je učinění takových kroků, které by podobným úrazům v budoucnu zamezovaly.
Důležitá je prevence
Pracovním úrazům je samozřejmě důležité předcházet. Základem jejich prevence spolu s bezpečným pracovištěm jako takovým jsou pracovnělékařské služby poskytované zaměstnavatelem navazující na systém závodních lékařů a patřičná povinná školení zaměstnanců.
BOZP a PO
Do této kategorie spadá školení BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) a PO (požární ochrana). Ty jsou daná zákonem a absolvovat je musí každý zaměstnanec. Kontrola BOZP pak je v kompetenci Inspektorátu práce spadajícího pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tato prověrka BOZP se přitom uskutečňuje v pravidelných ročních intervalech. Tak často je musí absolvovat i samotní zaměstnanci.
Praktický e-learning
Ještě nedávno byla tato školení noční můrou všech zaměstnanců, které většinou připravila o půlku pracovního dne. Dnes to naštěstí jde jinak, školení zaměstnanec může absolvovat online, tedy nezávisle na svých kolezích a v době i čase, který mu vyhovuje.
Kde online školení absolvovat?
Zajímavou a intuitivní formou e-learning provádí například firma PREVENT. Tento koordinátor BOZP stojící za platformami EDUNIO a INSTRUCTOR zaměstnance vyškolí příjemnou a zábavnou formou, která jejich účastníky donutí si prezentovaný obsah i zapamatovat. Výsledný test pak bez problémů zvládnou na výbornou. A pokud ne, systém mu umožní test absolvovat opakovaně. Zaměstnanec i zaměstnavatel pak splní zákonem danou povinnost a může se věnovat svým pracovním povinnostem.
K tomuto článku není otevřena diskuze